Csak a nyári játékok után tudják meg az olimpiai érmesek és helyezettek, mennyi pénz üti a markukat a sikerekért. Jó hír ugyanakkor, hogy Pekinghez képest emelkedik a dobogósok pénze.
Molnár Zoltán, a MOB főtitkára szerint London után is tisztes összeget kapnak a magyar sportolók, igaz, megváltoznak a súlypontok, jobban elismerik a kimagasló sportteljesítményt, elsősorban a győzelmet.
– A játékok után döntünk arról, hogyan osztjuk fel a kormány által már elkülönített, jutalmazásra szánt keretet – kezdte a főtitkár. – Egyelőre csak az biztos, hogy senki sem kaphat kevesebbet, mint Pekingben.
A 2008-as játékok után az aranyérmesek húsz-, az ezüst- 18, míg a bronzérmesek 14 millió forintot kaptak, a vízilabdázók pedig fejenként tizenkétmilliót az olimpiai bajnoki címért.
– Egy sportolót soha nem a pénz motivál az olimpián, bár természetesen mindenkinek jól jön a jutalom. Ezzel a témával ráérünk az esetleges siker után foglalkozni – mondta lapunknak a háromszoros olimpiai bajnok pólókapus, Szécsi Zoltán.
Nemzetközi összehasonlításban sem rossz a magyarok jutalmazása, különösen annak ismeretében, hogy a korábbi bajnokok a 35. évük betöltése után havi nettó 200 ezer forintos életjáradékot is kapnak. Ez utóbbi példát egyébként Szerbia is átvette, ott a bajnokok havi 1360 eurót, azaz bruttó 390 ezer forintnyi összeget kapnak. A németeknél 15 ezer eurót (kb. 4,3 millió forint) vághattak zsebre a pekingi bajnokok, az amerikaiak 1984 óta fizetnek, az aranyért 5,5 millió, az ezüstért 3,3, a bronzért pedig 2,2 millió forintnyi dollárt kapnak, ám a világhírű sportolók jó része át sem veszi ezt a pénzt, hiszen többszörösére rúgnak a reklám- és szponzori bevételeik. Oroszországban négy éve fejenként 18,5 millió forintnyi rubel járt az aranyért.
Az osztrákok – egy második és két harmadik – helyezést elért sportolói nem részesültek készpénzjutalomban, hanem a Bécsi Filharmonikusokról (Wiener Philharmoniker) elnevezett, színaranyból készült pénzérmékkel ismerték el teljesítményüket. A második helyezett versenyző összesen 11 ezer euró, vagyis 3,15 millió forintnyi, a két bronzérmes pedig 9-9 ezer euró (2,6 millió forint) értékben kapott az érmékből.
Ígérni, azt tudnak…
Ígéretekben a játékokon nem éppen kimagasló eredményeket elérő országok járnak az élen. Az olimpiai aranyért Peruban 7,6, Guatemalában 10, Kolumbiában 12,8, a Fülöp-szigeteken 50, Malajziában 55, Szingapúrban 120(!) millió forintnak megfelelő összeg járna. Már csak nyerni kellene egy bajnokságot…