Minden növénynek fényre van szüksége ahhoz, hogy egészségesen éljen és növekedjen. Egyes fajok azonban több napfényt igényelnek, mint mások. Az ablakok tájolása segíthet eldönteni, hogyan helyezzük el a növényeket a lakásban.
Az északi fekvésű helyiségek általában a legsötétebbek és a leghidegebbek. Ezek kapják a legkevesebb napfényt - télen ez tényleg minimális. Ezért ide csak a szívós és igénytelenebb fajok kerüljenek, mint például:
Nagyon ügyeljünk a túlöntözésre! Különösen télen a nedvesség elég sokáig megmarad az aljzatban, ezért ezt tartsuk szem előtt. Általában elegendő a heti egyszeri öntözés.
Ha déli fekvésű ablakaid vannak, tudod, hogy különösen nyáron reggeltől késő délutánig besüt rajtuk a nap. Csak a hőigényes növények, amelyek nem bánják az aljzat időnkénti kiszáradását, képesek megbirkózni az ilyen napfénnyel:
Ne felejtsd el öntözni ezeket a növényeket, különösen a nyári hónapokban, de ügyelj arra, hogy napközben ne nedvesítsd be a leveleket - a sugarak könnyen megégethetik őket.
Van teraszod, erkélyed vagy kiskerted? Ha kevés a hely, akkor is van mód a növénytermesztésre - esetleg egy többszintes virágtartóban vagy cserepes növényekkel közvetlenül a kerti asztalon. Az ablakok tájolásának elve itt is alkalmazható, ha viszont a növényeknek nincs árnyékforrásuk, válassz ide inkább melegkedvelő növényeket.
A déli tájoláshoz hasonlóan a melegkedvelő növények is szeretnek keletre nézni. Különösen azok, amelyek inkább a reggeli és délelőtti napsugarakat, mint a délutáni meleget értékelik. Például:
Gyakran öntözzük őket, de egy kicsit kevesebbet, mint a déli tájolású társaikat.
A nyári hónapokban a nyugati fekvésű szobák egész délután napnyugtáig napfényt kapnak. Sok növény szereti a közvetlen délutáni napsütést:
Azonban mindegyiket gyakran kell öntözni. A délutáni nap elég gyorsan elpárologtatja a nedvességet az aljzatból.
Ahhoz, hogy a virágok jól fejlődjenek, figyelemmel kell kísérni őket, és az állapotuknak megfelelően kell beállítani az öntözés mennyiségét, és ha szükséges, a pozícionálást is. Ha a levelek hervadnak, barnulnak, elvesztik zöldjüket, az a túl sok fényt jelzi. Biztosíts árnyékot, vagy helyezd át a növényt. Ha viszont a levelek sárgulnak, elhalványulnak, a növény az ablak felé hajlik, nem virágzik vagy nem nő eléggé, az a fényhiány jele. Ne feledkezz meg a trágyázásról sem - a szobanövények nem képesek a talajból és a levegőből hozzájutni a szükséges ásványi anyagokhoz, mint a vadon élő társaik.
(x)