Hirtelen beköszöntött a tél, és mindenkinek nagyon sürgős lett minden. Például szaladunk a gumishoz, mert még nem cseréltük le a nyári abroncsokat. Ugyanez a helyzet az építőiparban is, gyorsan fejezzük még be a falazást, amíg még lehet, mindenféle trükkökkel, minden áron...
Ha már az elmúlt napokban tapasztalható hóval és hideggel kezdtem, akkor innen is folytatnám. Reméljük idén szerencsés évünk lesz és március elején már simán újra el lehet kezdeni az építkezési munkálatokat.
Például a falazást.
Milyen a jó fal?
A kérdés tehát az, hogy mikor kezdjünk falazni, ám ehhez előbb nem árt kicsit körbejárni, hogy milyen követelményeknek kell megfelelni ahhoz, hogy jó minőségű, tartós és biztonságos falat húzzunk fel, aminél nem kell azon aggódni, hogy utána irdatlan összegekért kell helyrehozni a kapkodás okozta hibákat.
(Csak zárójelben jegyzem meg, mert érintőlegesen tartozik csak ide, hogy mi egyszer – más okokból ugyan, de – belefutottunk egy komolyabb falrepedéssel járó problémába. Senkinek nem kívánom azt a hercehurcát, és persze kiadást, ami a helyreállítással járt.)
Egy jó falazatnak ugyanis sok követelménynek kell megfelelnie (legyen tartós, szilárd, tűzálló, stb.), és még csak nem is kell, hogy hideg legyen bizonyos alapvető hibákhoz (mondjuk a fal nem függőleges, esetleg nem derékszögben záródnak, stb.), melyek már a kezdetek kezdetén problémát jelentenek.
Mi a helyzet a hideggel?
Az alapszabály az, hogy falazni +5 Celsius fok alatt nem szabad. Pontosabban nem érdemes, mert olyan későbbi problémákat zúdíthatunk a nyakunkba, ami szerintem nem éri meg. Még akkor sem, ha az idő szorításában a kivitelező esetleg erősködik, hogy semmi gond nem lesz. Én legalábbis nem kockáztatnék, inkább bukjon az ember pár napot és az azzal járó kiadást, mintsem utána a többszörösét fizesse ki évekkel később, nem is beszélve a bosszúságról és a felfordulásról.
De miért éppen +5 Celsius a határt? A válasz egyszerű: ennél hidegebb időben nem köt meg a habarcs, a benne lévő víz megfagy. A hagyományos habarcsokkal, betonkeverékekkel dolgozva +5 C alatt a falak stabilitását kockáztatjuk, ami nem tűnik bölcs ötletnek.
Vannak persze olyan anyagok, technikák, melyek elvileg segítenek ezen (ilyen például a kötésgyorsító, vagy a habarcshoz adott fagyálló), de én óvatos duhaj vagyok, és ha már március elejéig kibírtuk, akkor ezen a pár napon ne múljon, nem igaz?
És, hogy falazzunk szakszerűen? Így:
Írta: Csák Gyula