34. alkalommal került megrendezésre idén a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor Tusnádfürdőn. A sokak által csak Tusványosként emlegetett rendezvényen ezúttal is részt vett Orbán Viktor, aki a szombati napon lépett a nagyszínpadra, hogy Magyarország, valamint Európa és a világ jelenéről és jövőjéről beszéljen. A miniszterelnök még pénteken, a Kossuth Rádiónak adott interjújában megemlítette: a szabadegyetem egyfajta kilépést jelent, egy lehetőséget, amikor kiszabadulunk a hétköznapokból, és ennek hatására nagyobb távlatokban tudjuk szemlélni az eseményeket. Azt is elárulta: míg 2024-ben a nagy magyar stratégiát vázolta fel a rendezvényen, ezúttal pedig ennek a részleteit fogja bemutatni.
Orbán Viktor azzal kezdte beszédét: az idei kormányzati cikluszáró előadás, a terve azonban az: jövőre kormányzati ciklusnyitó beszédet tart majd. A cikluszárás mindig egyfajta összegzés - emlékeztetett, hozzátéve: először az aktualitásokról szeretne szót ejteni.
A választások kérdése az első aktualitás. "Ha most lennének a választások, akkor 106 egyéni választókerületből 80-at mi nyernénk. Ez fölényes győzelem és elsöprő többség. De ezzel nem vagyok elégedett: 2022-ben 87 választókerületet nyertünk meg, miért adnánk alább 2026-ban?" - tette fel a kérdést Orbán Viktor. Két sorsból lehet választani, főleg a külhonban élő magyarok számára. A FIDESZ nemzeti kormány, a határon túli magyarokért is kiáll.
"Mindig két sors közül lehet választani. A Brüsszelből irányított magyarországi ellenzék krédója már elhangzott, amikor eljöttek Nagyváradra és csak annyit mondtak, hogy román föld..."
A kormányfő második aktualitásnak nevezte, hogy találkozott a román miniszterelnökkel. "Egy olyan miniszterelnökkel találkoztam, akinek van esélye, hogy a kihívásokat kezelje." Harmadik aktualitás, hogy a kormány kiutasított egy antiszemitizmust, terrorizmust éltető zenekart. A Kneecap ügyére utalt.
"A szervezőknek lehetett volna annyi eszük, hogy nem hívják meg ezt a zenekart, és nem hozzák ilyen helyzetbe Magyarországot" - jelentette ki a kormányfő, majd odaszúrt Majkának és Azahriah-nak is.
Negyedik aktualitás: Orbán Viktor bejelentette a digitális polgári körök megalapítását. "Nekünk, jobboldali, polgári, keresztény konzervatív, nemzeti közösségnek Magyarországon is kezdenünk kell valamit a virtuális térrel. Ma ez ellenséges terület, és ez nincs így jól!"
Szükség van egy digitális polgári erőre!
Egy közösség akkor működik, ha van digitális lába - hangsúlyozta. Kiemelte: ugyan létrehozták a Harcosok klubját, de "nem mindenkinek való a harc". A digitális polgári körök azokért alakulnak, akik a politikai csatározásokban nem akarnak részt venni, az országépítésben azonban igen.
A Digitális Polgári Körökhöz ide kattintva lehet csatlakozni.
Ötödik aktualitásként emelte ki Donald Trump győzelmét, amivel - mint magyarázta - sikerült elkerülnünk a világháborút. Emellett megszüntették a Magyarországgal szembeni politikai diszkriminációt, be tudják fejezni Paks II-t, és új beruházások is jönnek.
Orbán Viktor kiemelte: sajnos jelenleg nem lehet egyértelműen arra válaszolni, lesz-e III. világháború. Ebben sem a nemzetek, sem a szakértők nem értenek egyet.
"A vihar előszelét nem mindig követi vihar, viszont vannak baljós előjelek" - jelentette ki ennek kapcsán. Hozzátette: előjelek vannak, ahogy eddig is voltak. Világháborúk előtt mindig erősödik a feszültség a nagyhatalmak között. Minden világégés előtt emelkedni szokott a fegyveres konfliktusok száma és a fegyverkezési verseny is. Ez most is így van. Előjel a világgazdaság blokkosodása is és a népvándorlás, migráció felerősödése. A világháború esélye folyamatosan nő.
Ezért kell stratégiai nyugalom, csigavér. Nem vehetjük fel Ukrajnát az EU-ba, emellett erőfeszítéseket kell tennünk a békéért. Elsősorban a regionális békére kell koncentrálnunk, békeszövetségeket kell kötnünk. Emellett fel kell készülnünk arra: ha háború lesz, mi kimaradjunk ebből. A magyar kormány évek óta erre készül fel. Ennek öt pillére van:
Orbán Viktor tisztázta: míg a világháború kérdéses, az, hogy európai háború van, az tény. Európa 2014 óta játszik a tűzzel.
A háború ügyében nem releváns az autoriter versus demokrácia felosztás. Ukrajna esetében egy erőegyensúlyi harc alakult ki Oroszország és a Nyugat között – tette hozzá. A háborút a jó szándék is kiválthatja, ha rossz helyen jelenik meg. Helmuth Kohl a német újraegyesítést jó helyen és jó módon jelenítette meg, míg az ukrán nyugati csatlakozást rossz időben és rossz helyen jelenítették meg.
Az EU eldöntötte: annak érdekében, hogy Magyarország háborúba menjen, Brüsszel- és háborúpárti kormány kell. Mi ezt nem fogadjuk el. Ehhez kapcsolódik az uniós hétéves költségvetési terve is, ami egy háborús költségvetési terv – tette hozzá a kormányfő.
A PÉNZ 20 SZÁZALÉKA UKRAJNÁBA MENNE, ÉS LE AKARJÁK GYŐZNI OROSZORSZÁGOT UKRAJNA TERÜLETÉN
– mondta a miniszterelnök. A cél, hogy az orosz hatalom meggyengüljön, és térjenek vissza a jelcini idők – mondta. A bemutatott uniós költségvetési tervezetet Magyarország nem fogadja el.
Az uniós pénzekről azt mondta, amíg nem kapjuk meg a pénzünket, addig nem szavazzuk meg a következő uniós költségvetést. Persze a tiszások és a DK-sok is hazahoznák a pénzeket, de a magyar szuverenitásért cserébe – jelentette be Orbán Viktor.
Ma az EU vállalja annak az ideológiának a támogatását, amit Trump éppen felszámol az Egyesült Államokban. "Az unió ezzel olyan helyzetbe hozta magát, hogy az Egyesült Államok adminisztrációja az EU-t nem egy nemzetközi szervezetnek tekinti, amivel szemben ellenérzései vannak, hanem politikai ellenfélnek. Ezért az EU jelenlegi vezetése az Egyesült Államokkal mindig legutoljára és mindig a legrosszabb megállapodásokat fogja kötni."
Ezzel az EU kényszerpályára került, kereskedelmi háborúba kerültünk, amit nem nyerhetünk meg. Ezért szükséges az EU vezetőségének leváltása. Ráadásul az EU kapcsolata nem csak az USA-val, de Kínával is megromlott. Ha ez nem lenne elég, az USA folyamatosan kivonja magát az Ukrán háború támogatásából. "Brüsszel be akarja tölteni az USA távozásával kialakult katonai, pénzügyi és gazdasági űrt. Ez kizárja a lehetőségét annak, hogy normalizáljuk a kapcsolatainkat Oroszországgal" - magyarázta a miniszterelnök, felvázolva, miért és hogyan került Európa rettentő rossz helyzetbe az elhibázott brüsszeli politika miatt.
Orbán Viktor ezt követően a magyar nagystratégiáról is szót ejtett. Emlékeztetett: az első világháborút követően azt a döntést hozták a politikai nagyhatalmak, hogy Magyarország kicsi lesz és szegény. A cél jelenleg épp az, hogy Magyarország nagy legyen és gazdag!
Milyen kérdésekre kell válaszolnia a magyar nagystratégiának?
Emberimportra nincs szükségünk, sokkal inkább családbarát nemzetre. "Mi költjük az EU-ban a legtöbbet a családok támogatására" - hangsúlyozta, kiemelve a kétgyermekes anyák egyedülálló adómentességét és a 3 százalékos hitellel működő otthonteremtési támogatást.
Orbán Viktor ezt követően elárulta: Közép-Európa annak köszönhetően válhat naggyá, hogy sikeresen megvédte magát a migrációtól - ellentétben a nyugattal, ahol gyakorlatilag muszlim többségű nagyvárosok alakulnak ki. „Ha elveszted a kereszténységet, elveszted a nemzetet is” – jelentette ki Orbán Viktor a kereszténység nemzettartó erejét hangsúlyozva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.