Megszerezte Ukrajnából S. József utolsó nyilatkozatát a Mandiner. Az ukrán hatóságok által kényszersorozott férfinek azért kellett meghalnia, mert nem akart háborúba menni. A nyilatkozatban leírta: „szombaton Beregszászon a rendőrség munkatársai őrizetbe vettek, és a Beregszászi Hadkiegészítő és Szociális Támogató Központba (RTCK és SZT) szállítottak.” Beszámolt arról is, hogy „hétfőn, anélkül, hogy bármit is aláírtam volna, vagy hadkötelesként regisztráltak volna, átszállítottak a Munkácsi RTCK és SZT-be”.
Ott közölték, hogy »nullára« visznek. A dokumentumokat verés hatására írtam alá
- áll a megrendítő sorokban. Ezután vitték át – állítása szerint – a 128. különálló hegyi rohamegységhez, Munkácsra. Itt hétfőn éjjeli háromkor ébresztették és vitték át egy másik helyre – ekkor kezdődött el a kemény verés.
„Sok más emberrel együtt egy erdőbe vittek, ott verni kezdtek. Az ütések főként a fejre és testre irányultak. Azt mondták, ha nem írok alá valamit, »nullára« visznek. Nagyon fájt, nem tudtam mozogni. Néhány katona a sárba dobott, hogy aludjak ott. Másnap reggel a kapuhoz vittek, azt mondták: »tűnj haza«. Gyalog hazamentem Beregszászra. Nem tudom, miért, de pszichiátriára kerültem, ahol kihívták a rendőrséget.”
„A rendőrök lefotózták a sérüléseimet, hogy jegyzőkönyvet vegyenek fel”, majd a munkácsi RTCK és SZT emberei elvették a telefonját, amit a nyilatkozat írásáig nem kapott vissza.
„Az éjszakai verés sötétben történt, nem láttam, ki mit viselt” – tette hozzá S. József. Megjegyezte, csütörtök este két beregszászi RTCK és SZT dolgozó jött hozzá, elmesélte nekik a történteket.
Az orvosi kezelés alatt minden nap rosszabbul érzem magam, nehéz mozogni, gyakorlatilag nincs étvágyam. Félek, mi történik majd, ha visszaküldenek azok közé, akik »majd befejezik, amit elkezdtek«.
A lap szerint S. József felsorolta az utolsó hivatalos nyilatkozatában, hogy szerinte milyen bűncselekményeket követtek el a sérelmére:
Az ukrán büntetőtörvénykönyv 121. cikkelye (súlyos testi sértés, csoportosan vagy nemzeti alapon elkövetve), 187. cikkely (rablás) és 426-1. cikkely (a katonai szolgálatban álló személyek által elkövetett határkörtúllépés).
S. József belehalt a sérüléseibe, az eset kapcsán a Külügyminisztérium berendelte Ukrajna budapesti nagykövetét. Orbán Viktor S. József családjának részvétét fejezte ki:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.