
Tbiliszi és környéke egy olyan varázslatos úti cél, amely egyszerre kínál életre szóló történelmi élményeket, lenyűgöző természeti panorámákat és páratlan gasztronómiai élményeket. Ha egy négy-öt napot szánsz a grúz főváros felfedezésére, garantáltan gazdag élményekkel térsz majd haza, hiszen a város minden sarkában egy-egy történet, egy-egy különleges hangulat vár rád. Gyere velünk, fedezzük fel együtt Tbiliszi titkait.
A „grúz” és a „georgiai” kifejezések ugyanarra az országra utalnak, de eltérő eredetűek és használatúak. A magyar nyelvben hagyományosan a „grúz” elnevezés az elterjedt, amely az orosz „Gruzija” névből származik (a helyiek ezt a megnevezést nem kedvelik), s bár a grúzok magukat „kartvelinek”, országukat „Szakartvelónak” nevezik, a nyugati „Georgia” név az, amelyet az ország maga is egyre inkább preferál. Bár a „grúz” a magyar köznyelvben gyakoribb, míg a „georgiai” inkább hivatalos vagy nemzetközi kontextusban használatos, mindkettő helyes.
Az első lépés az óvárosba vezet, ahol a macskaköves utcák és színes, faragott erkélyek között sétálva szinte megáll az idő. Itt található a híres ferde óratorony, amely délben és este bábjátékával varázsolja el a látogatókat. Nem messze tőle áll a Gabriadze Színház, ahol a grúz bábművészet legjavát élvezheted. A város egyik legfontosabb vallási helyszíne, a Sioni Katedrális is az óváros szívében rejtőzik, ahol a kereszténység grúziai történetének egyik legszentebb ereklyéjét, Szent Nino keresztjét láthatjuk. Ha még mélyebbre szeretnél merülni a múltban, az Anchiskhati-bazilikába látogass el, amely a város legrégebbi temploma, és máig megőrizte középkori hangulatát.
A Tbiliszi fölé magasodó Narikala-erőd megmászása, vagy libegővel való megközelítése kötelező, kihagyhatatlan élmény, hiszen innen tárul elénk Tbiliszi legpompásabb panorámája a Kura-folyóval és a modern városrésszel. Az ó- és újváros két felét a folyón átívelő üveghíd, a Békehíd köti össze, amely mára Tbiliszi egyik legtöbbet fotózott látványossága lett, különösen este, amikor a fények mesés hangulatot teremtenek. A közeli Rike Park remek hely egy kis pihenésre, míg a Rustaveli sugárút a város kulturális és kereskedelmi ütőere, ahol színházak, üzletek és kávézók sorakoznak.
A kultúra szerelmeseinek kötelező program a Georgiai Nemzeti Múzeum felkeresése, ahol a grúz történelem és művészet kincsei tárulnak elénk, a belépő 30 GEL (5 400 Ft). A város hangulatát tovább fokozza a helyiek és a turisták körében is nagy népszerűségnek örvendő bolhapiac, ahol régiségek és kézműves tárgyak között barangolva igazi kincsekre bukkanhatsz. A fiatalosabb, alternatív szellemiségű utazóknak a Fabrika kulturális központot ajánlom, egy régi gyárépületből átalakított helyet, ahol kávézók, műhelyek és street art vár.
Érdemes ellátogatni a Abanotubani szulfur fürdőbe (Chreli Abano), ahol nemcsak a testet, de a lelket is felfrissítik: a természetes kénes forrásokból fakadó meleg vízben való fürdőzés egy több évszázados hagyomány, amelynek során a kupolás fürdőházak alatt lazíthatsz, miközben a helyi masszőrök kényeztetnek. Az árak itt széles skálán mozognak: egy közös fürdőbelépő 6–10 GEL (1 000–1 800 Ft), míg egy privát szoba, masszázzsal kiegészítve 120–250 GEL (21 600–45 000 Ft) között mozog.
A Tbiliszi-víztározó mellett található monumentális „Georgia krónikái” szoborcsoport a grúz történelem és kereszténység legfontosabb alakjait idézi meg, fantasztikus kilátással a városra. A szobor ingyenesen látogatható, és különösen naplementekor lenyűgöző. Építészetileg egyedülálló, brutalista stílusban készült alkotás, amely 16, egyenként mintegy 35 méter magas oszlopból áll, és a grúz államiság, valamint a kereszténység történetét meséli el részletes domborműveken keresztül.
Érdekes, és mindenek előtt felejthetetlen úti cél lehet a Tbiliszitől mindössze 30 percre fekvő Mtskheta városa, amely a grúz ortodoxia bölcsője és az UNESCO világörökség része. Itt a lenyűgöző Svetitskhoveli-katedrális és a lenyűgöző panorámával büszkélkedő Jvari-kolostor vár, melyek egyaránt a grúz államiság és vallás történetének kulcsfontosságú helyszínei. Mtskheta könnyen megközelíthető marsrutkával (9-15 személyes minibusz) vagy taxival, az oda-vissza út 10–20 GEL (1 800–3 600 Ft).
A grúz gasztronómia maga is egy külön világ, amelyet mindenképp érdemes felfedezni. A helyi konyha a friss alapanyagokra, a gazdag ízekre és a vendégszeretetre épül. A khachapuri, vagyis a sajttal töltött lepénykenyér, az egyik legnépszerűbb étel, amelynek adzsaruli változata tojással és vajjal ízesített, szinte kötelező kóstoló. A khinkali, a húsos levesgombóc, amelyet kézzel esznek, szintén ikonikus fogás.
A lobio, egy korianderrel és pirospaprikával készült bableves, míg a chashushuli, egy fűszeres marhapörkölt, a főételek között emelkednek ki. A vegetáriánusoknak a pkhali, egy diópasztás zöldségkrém, valamint a savanykás tkemali szósz jelenthet különleges ízélményt. Az édességek közül a tklapi, a napon szárított gyümölcslapok, vagy a mézes dióval töltött sütemények érdemelnek figyelmet. Egy átlagos étkezés ára 15–40 GEL (2 700–7 200 Ft) között mozog, a helyi borok és házi limonádék pedig tökéletes kísérők lehetnek.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.