Nagy-Britannia az időjárás tekintetében inkább az esőről és a ködről ismert, mint a napsütéses órák számáról. Ám a Wight-szigeten egészen más a helyzet. Anglia La Manche csatorna mellett fekvő napsütötte szigete egy mediterrán mikrokozmosz.
A kérdésre, hogy mi teszi Anglia napsütötte Wight-szigetét olyan különlegessé, már magában a kérdésben is megtalálható a válasz. A válasz „a nap", mert Anglia nem erről híres. De ez korántsem minden. A Wight-sziget sokkal többet kínál.
A sziget különlegességét a brit életstílus és a mediterrán hangulat keveréke adja. Ritkán tapasztalja az ember a britek udvariasságát színes virágok, buja cserjék, pálmafák és banánok hátterében.
A Wight-sziget növényvilága figyelemre méltó. A sziget olyan, mint egy mikrokozmosz: meredek, Portugáliára emlékeztető mészkősziklák, széles, homokos strandok, amelyek mediterrán hangulatot árasztanak. Hullámzó dombok, sűrű erdők és buja rétek. Nem csoda tehát, hogy a brit kormány már 1963-ban a sziget nagy részét „Kiemelkedő Természeti Szépségű Területnek" nyilvánította.
A csodálatos növényvilág tiszteletére 1970-ben egy botanikus kertet is létrehoztak Ventnorban, Wight-sziget napsütötte déli partján. A Ventnor Botanikus Kert szubtrópusi növényeknek ad otthont – igazi nyaralós hangulatot teremtve! Ennek köszönhető, hogy a szigetet filmforgatási helyszínként is használták, kifejezetten a Földközi-tengeren játszódó filmekhez.
A változatos növényvilág a Wight-szigeten az évi körülbelül 180 napsütéses napnak köszönhető. Egy La Manche csatornai szigethez képest ez a magas szám egészen figyelemre méltó.
A Wight-sziget Anglia déli partjainál fekszik. A híres angol kikötőváros, Southampton közvetlenül vele szemben található. A Wight-sziget 35 kilométer hosszú és 20 kilométer széles, valamivel kisebb, mint a balti-tengeri Usedom szigete.
Az évek során mindenféle híresség megfordult már Wight-szigeten. Például a híres költő, Lord Alfred Tennyson a sziget nyugati részén, Freshwaterben élt. A 19. század végén Charles Darwin természettudós és G. F. Watts festő követte őt.
Charles Dickens, az Twist Olivér írója és Lewis Carroll, az Alice Csodaországban szerzője is vonzódni kezdett a Wight-szigethez. Ki tudja, talán egy-két jelenetet a varázslatos sziget ihletett.
Később olyan zenei ikonok érkeztek a szigetre, mint a The Doors, Leonard Cohen, Bob Dylan, Jimi Hendrix és Joni Mitchell. A híres Wight-szigeti Fesztivál 1968-ban, 1969-ben és 1970-ben került megrendezésre. Ez utóbbi körülbelül 600 000-rel több embert vonzott, mint a legendás Woodstock Fesztivál. Még a Beatles is ott volt – fesztivállátogatóként.
A nagy brit uralkodó, Viktória királynő nagy rajongója volt Wight-szigetnek – egészen haláláig. 1901-ben a királynő a sziget északi részén, East Cowes-ban található nyári rezidenciáján halt meg.
A lenyűgöző kúria ma is látogatható. A körülötte lévő csodálatos kertek pedig további bizonyítékok a sziget mediterrán éghajlatára.
Ha Wight-szigetre szeretnél utazni, mindenképpen érdemes néhány napot rászánnod. Bár a sziget kicsi, rengeteg látnivaló van. Például a látványos „The Needles" sziklaalakzat. Ez három szikla, amelyek meredeken emelkednek ki a vízből. Egykor négy volt, de az egyiket a 18. században egy vihar pusztította el.
A meredek szikláiról híres Alum-öböl is megér egy látogatást. A kis strand felett a homokkő sziklák különböző színekben ragyognak.
Állítólag a Shanklin Chine a sziget legrégebbi turisztikai látványossága. Mire számíthatnak itt az utazók? Többek között egy vízesésre egy szinte trópusi növényzettel borított szurdokban. A szurdok végén egy gyönyörű strand található, ahol fürödni lehet. Ezután senki ne mondja, hogy Angliában nem lehet a tengerparton nyaralni!