Jeruzsálem húsvéti zarándokhelyei – Jézus nyomában az Olajfák hegyétől a Szent Sír-templomig

Olajfák hegy
PUBLIKÁLÁS: 2025. április 17. 14:00
A húsvét különleges időszak a keresztény világban, amikor Jézus szenvedésére, halálára és feltámadására emlékezünk. Jeruzsálem húsvéti zarándokhelyei évről évre hívők és turisták ezreit vonzzák, akik szeretnék személyesen is végigjárni a szent helyeket. Az Olajfák hegyétől a Szent Sír-templomig terjedő út mély lelki és történelmi élményt nyújt minden látogatónak.
Etédi Alexa
Jeruzsálem városa a Szent Sír-templom környékén - a helyszín a nagyhéten és húsvét környékén megtelik zarándokokkal - illusztráció Forrás: Wikipedia/Gerd Eichmann

A legismertebb jeruzsálemi húsvéti zarándokhelyek nyomában

Jeruzsálem húsvéti zarándokhelyei évezredek óta meghatározó szerepet játszanak a keresztény hit gyakorlásában. A város ódon kövei között járva megelevenednek Jézus utolsó földi napjainak eseményei: a tanítások, az imák, az árulás, a keresztút és a feltámadás reménye.

Ezek a szent helyszínek – mint az Olajfák hegye, a Gecsemáné-kert vagy a Szent Sír-templom – ma is látogathatók, így mindenki személyesen élheti át azt az utat, amelyet Jézus végigjárt. A húsvéti időszakban különösen intenzív spirituális és történelmi élményt kínálnak mind a hívőknek, mind a kultúrára nyitott utazóknak.

Olajfák hegye: a virágvasárnapi bevonulás helyszíne

Az Olajfák hegye Jeruzsálem keleti részén emelkedik, és jelentős szerepet játszik Jézus életének utolsó napjaiban. Virágvasárnapon Jézus ezen a hegyen keresztül vonult be a városba, miközben a tömeg pálmaágakat lengetett előtte, ahogy azt a Máté evangéliuma is leírja. A kert mellett áll az ortodox Szent Mária Magdolna-templom, amely arany hagymakupoláival kiemelkedik a környezetéből.

Jeruzsálem húsvéti zarándokhelyeinek egyike az Olajfk hegye, illetve a hegy lábánál található Getszemáné-kert - illusztráció Forrás: Wikipedia/Andrew Shiva

„Nappal a templomban tanított, éjszakára pedig kiment az Olajfák hegyére, és ott töltötte az időt. Kora reggel az egész nép a templomba gyülekezett, hogy hallgassa." (Lk. 21, 37-38)

A hegy lábánál található a Getszemáni-kert, ahol Jézus imádkozott az elfogatása előtt. Héber nevének jelentése: az olajprés helye, Jézus idejében ugyanis a lejtőnek ezen a részén egy olajsajtoló majorság működött. A IV. században szentély épült ezen a helyen, melyet később a keresztesek bazilikává bővítettek. Ma ennek romjain áll az 1919 és 1924 között épült Nemzetek Temploma (Basilica Agoniae Domini).

Utolsó vacsora terme: az Eucharisztia alapítása

Jeruzsálem óvárosi falain kívül, a Sion-hegyen található Cenákulum, vagyis az utolsó vacsora terme, az a hely, ahol Jézus tanítványaival elfogyasztotta az utolsó vacsorát. Egykor feltehetőleg egy ősi zsinagóga működött itt, a mai gótikus stílusú terem egy XII-XIV. századból fennmaradt épület első emeletén található, és a keresztény zarándokok számára szabadon látogatható.

Az utolsó vacsora terme, a Cenákulum, amely ma XII-XIV. századi gótikus átépítés jegyeit viseli - illusztráció Forrás: Wikipedia/Onceinawhile

Ez az esemény az Eucharisztia alapításának helyszíne, és különösen fontos a nagycsütörtöki liturgiában. A VII. századtól kezdve vált általánossá az a felfogás, hogy az utolsó vacsora és a Szentlélek eljövetelének eseményei ugyanazon a helyen történtek, mégpedig a Sion-hegyen álló egykori Hagia Sion-templomban, amelyet 392 és 493 között építettek. Ettől az időszaktól kezdve egyre több zarándok kereste fel a helyet.

Via Dolorosa: a szenvedés útja

A Via Dolorosa, vagyis a "Fájdalmak útja", az az útvonal, amelyen Jézus a keresztet hordozva haladt a keresztre feszítés helyszínére. Az út 14 állomásból áll, amelyek Jézus szenvedésének különböző eseményeit jelölik.

Az első állomás az El-Omaríja muszlim iskola, amely helyén egykor az Antonia-erőd állt, míg az utolsó az egykori Golgotán, a Szent Sír templomban van. A zarándokok gyakran végigjárják ezt az utat, különösen nagypénteken, hogy emlékezzenek Jézus áldozatára.

A történészek azonban biztosak abban, hogy Jézus nem ezen az útvonalon vitte a keresztfát, ahogy abban is, hogy az ítéletet nem az Antoniában, hanem Heródes palotájában, a város délnyugati részén hozta meg. A Via Dolorosa a XIX. században alakult ki.

A Via Dolorosa második megállója, az ostorozás kápolnája - illusztráció Forrás: Wikipedia/Berthold Werner

A 6. stációnál áll Szent Veronika temploma, amely 1883 óta a keleti katolikus melkita egyház tulajdona. A keresztény hagyomány szerint itt állt a Jézus arcát kendőjével megtörlő Veronika háza. Az utolsó öt stáció már a Szent Sír-templomban található.

Golgota és a Szent Sír-templom: a keresztre feszítés és a feltámadás helye

A Szent Sír-templom a kereszténység egyik legszentebb helye, mivel itt történt Jézus keresztre feszítése, temetése és feltámadása. A szent helyszínek a hívek számára is látogathatóak.

A jeruzsálemi Szent Sír-bazilika nagycsütörtöki körmenete 2024-ben - illusztráció Forrás: MTI/EPA/Abir Szultan

A templomot először Nagy Konstantin császár anyja, Szent Ilona kezdeményezésére építették fel a IV. században, miután a keresztre feszítés és a sír feltételezett helyét azonosították. A Szent Sír-templom magában foglalja a Kálvária (Golgota) szikláját, ahol Jézust megfeszítették, valamint a sziklasírt, amelyből a hagyomány szerint feltámadt.

A szentély belsejében található a ma is látogatható sírkamra (Aedicula), amelyet márványborítás véd. A templom évszázadokon át számos pusztítást, tűzvészt és újjáépítést átélt, ennek ellenére máig megőrizte kiemelkedő vallási jelentőségét. A templom a jeruzsálemi óváros keresztény negyedében található, és több keresztény felekezet közösen gondozza, szigorúan szabályozott hagyományos rend szerint.

A megfeszítés helyszíne a Golgotán, amely ma a Szent Sír-templomon belül található Forrás:Wikipedia/Иерей Максим Массалитин

Zarándoklat Jeruzsálemben

A húsvéti időszakban Jeruzsálem különösen sok zarándokot vonz. A város szent helyei ingyenesen látogathatók, de érdemes korán érkezni, hogy elkerüljük a tömeget. A helyszínek között gyalogosan is könnyen közlekedhetünk, de vezetett túrák is rendelkezésre állnak. Fontos, hogy tiszteletteljesen viselkedjünk, és megfelelő öltözékben látogassuk meg a szent helyszíneket.

Ilyen volt a Via Dolorosa 1919-ben (Lewis Larsson színezett fotója) - illusztráció Forrás: Wikipedia/Lewis Larsson, American Colony, Jerusalem

Jeruzsálem húsvéti zarándokhelyei mély spirituális élményt nyújtanak minden látogatónak. Az Olajfák hegye, az utolsó vacsora terme, a Via Dolorosa és a Szent Sír-templom mind olyan helyszínek, ahol közvetlenül kapcsolódhatunk Jézus szenvedésének és feltámadásának emlékéhez. Ezek a szent helyek nemcsak a keresztény hívők, hanem minden érdeklődő számára felejthetetlen élményt kínálnak.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.