Törökország közel 40000 barlangjában nemcsak természeti szépségeket, geológiai formációkat, tavakat, cseppköveket, különleges sziklaképződményeket találunk, de a legelső civilizációk nyomait is. Itt szorosan összefonódik egymással a természet, a kultúra és a kivételes élmények, amelyek most csak rád várnak!
Törökország látnivalói közé azok a helyszínek is beletartoznak, ahol az emberiség és a Föld közös történetének első lapjai íródtak, ahol a régészek és paleontológusok olyan felbecsülhetetlen értékű emlékeket fedeznek fel, amelyek első kézből mesélnek a múlt titkairól.
E barlangokban azonban nemcsak gyönyörködni lehet az elképesztő természet alkotta műtárgyakban, hanem aktívan élvezheted is az általa kínált lehetőségeket, a csónakázást a barlangtavakon, vagy azokat a titkos helyeket, ahol előtted évezredekkel éltek elődeink, az őskori emberek.
De melyek is ezek a csoda helyek, ezek az izgalmas barlangok Törökországban?
Az Antalya környékén, Ürünlü faluban található Altınbeşik-barlang a régió egyik legjelentősebb lelőhelye, ahol az emberi jelenlét legkorábbi nyomait is felfedezték. A háromszintes barlang az ország legnagyobb és a világ harmadik legnagyobb földalatti tavát rejti, ahol a látogatók a barlangtavi csónakázást is kipróbálhatják.
A barlang szintjein a látogatók különböző élményeket tapasztalhatnak meg, így a 44 méter magas mészkőteraszokat, a kizárólag tapasztalattal rendelkező barlangászok számára látogatható második szinten újabb rejtett tavakat, illetve drámai formáikról nevezetes sziklatömböket.
Szintén Antalya tartományban, Alanya városában található az ország egyik legismertebb barlangja, a Damlataş-barlang, amely nevét a benne látható csoda szép cseppövekről kapta (damlataş, vagyis sztalaktit).
Persze ez a barlang nem csak lenyűgöző sziklaformációiról, hanem a légzőszervi betegségekben szenvedők számára jótékony hatású különleges levegőjéről is híres, ennélfogva terápiás programokat is szerveznek itt asztmás betegek számára.
A szintén Antalya tartományban található Karain-barlang Törökország egyik legfontosabb régészeti lelőhelye, ahol a szakemberek egykori emberi életre utaló nyomokat találtak. Falai a neandervölgyi emberek keze nyomát viselik, és bepillantást engednek a történelem hajnalának eseményeibe.
A barlangot a paleolitikumtól egészen a római korig használták, és olyan leleteket találtak benne, amelyek Anatólia legrégebbi ember alkotta műalkotásai közé tartoznak. A Karain-barlang az UNESCO világörökség javaslati listáján szerepel.
A több mint 3,5 millió éves Ballıca-barlang Tokat tartományban található, és a Fekete-tenger régiójának egyik legkülönlegesebb természeti látványossága. Fényesen csillogó kalcitképződményei miatt 2019 óta az UNESCO világörökség javaslati listáján szerepel.
A barlang elképesztő geológiai képződményeket, álló-, és függő cseppköveket, cseppkőgyöngyöket, és cseppkőmedencéket rejt, de ami még inkább különlegessé teszi, az a negatív ionokban gazdag levegője, amely por- és pollenmentes, jótékony hatással van az asztmára és a különböző légzőszervi problémákra.
Szintén a Fekete-tengeri régióban, Gümüşhane festői településén található a varázslatos cseppköveiről, sztalagmitjairól, sziklafestményeiről, mészkőoszlopairól, „barlangi virágairól" és „barlangi gyöngyeiről" elhíresült Karaca-barlang, amely egy olyan egykori barlangrendszer része, amelyet már nem formál aktívan a víz.
A barlang négy egymásba fonódó ovális termet rejt, de az idők során beszivárgó víz két újabb termet is kialakított itt, így ma hat termet csodálhatunk meg benne.
Trákia régió Kırklareli tartományában található a híres Dupnisa-barlang, amely az első és egyetlen turisztikai barlang a régióban, és amely így évente több tízezer látogatót fogad. A két szinten elterülő barlangrendszer 3 egymással összekapcsolódó márványbarlangot foglal magában, de közülük csak az alsó szinten található Sulu-barlang látogatható.
A barlang, amely a fehér, a vörös és a barna lenyűgöző árnyalataival kápráztatja el a látogatókat, gigantikus méretű cseppkövekkel, sztalagmitokkal, oszlopokkal és cseppkőmedencékkel büszkélkedik. Emellett 11 különböző denevérfaj otthona, ezért bizonyos részeit november 15. és május 15. között lezárják a látogatók elől, hogy biztosítsák a denevérek zavartalan szaporodását.