Az Euromonitor International globális piackutató cég minden évben meghatározza a legjobb városi úti célokat.
Az értékelés szerint Európa dominál a listán, és kilenc várossal a top 20 élén áll. Ugyanakkor az Európán kívüli helyek is egyre nőnek a top 10-ben.
Az értékelési szempontok között többek között a turisztikai infrastruktúra, a turizmuspolitika, az egészség és biztonság, a fenntarthatóság, illetve a gazdasági teljesítmény szerepelnek.
Részletesebben bemutatjuk az első 7 legvonzóbb várost, majd a 20 városi desztináció felsorolása következik.
A francia főváros évek óta a ranglista élén áll. A tavalyi évben már kiemelték a turizmuspolitika és a turisztikai infrastruktúra terén elért kiemelkedő eredményeket, valamint a város különleges vonzerejét a turisták számára. 2024-ben 17 millióan látogattak Párizsba.
Aki a Szajna-parti metropoliszba utazik, maga is meggyőződhet róla: 2030-ra például a híres Champs-Élysées sugárutat fákkal és parkokkal alakítják át, hogy gyalogos- és környezetbarát legyen. És ha az utazók letérnek a kitaposott utakról, megcsodálhatják Párizs legszebb rejtett utcáit is, majd a kötelező Louvre-látogatás során elmerülhetnek „Mona Lisa" mosolyába.
Madrid egy helyet javított tavalyhoz képest. Ennek egyik oka az a törekvés volt, hogy a spanyol főváros fenntartható legyen. Madridot már a világ egyik legzöldebb városaként tartják számon, de még zöldebbé szeretne válni.
Ilyen például a „Fővárosi Régió Erdeje" projekt, amelynek célja egyfajta klímavédő fal kialakítása a város körül. 2032-ig 500 000 fát kell elültetni, ami munkahelyeket teremt és javítja a levegő minőségét a városban. A Spain Travel News szerint a fenntarthatóság kérdése a 2024-2027 közötti madridi turisztikai modell központi eleme is.
Madrid leglátványosabb látnivalói közé tartozik a Plaza Mayor, a Puerta del Sol, a királyi palota, az Almudena katedrális és a Prado Múzeum.
Tokió a legutóbbi rangsorban a harmadik helyre került. Japán fővárosa tavaly került először a top 10-be, és a 20. helyről óriásit ugrott a negyedik helyre. Az akkori indokok között szerepelt a javuló turisztikai infrastruktúra és a gyengébb jen, ami jó ár-érték arányt biztosít az utazóknak.
De Tokióban egy egészen különleges élményözönre is számíthatnak az utazók. Kezdve a malackávézó Mipig Cafe-val, ahol bújós malacokkal körülvéve ihatod meg forró italodat, amelyeket meg is simogathatsz, a Haneda Excel Hotelig, amely repülésszimulátorral felszerelt szobát kínál a Superior Cockpit Room-ban, egészen a különlegesen kialakított nyilvános WC-kig.
Az Örök Város tavalyhoz képest három helyet lépett előre. Olaszország fővárosa minden évben turisták millióit vonzza a világ minden tájáról, olyan nevezetességeivel, mint például a Szent Péter-bazilika, a Colosseum, a Pantheon és a Vatikánváros. 2025-ben, a szentévben Róma rekordszámú látogatóra számít.
Ha a várost tömegmentesen szeretnéd megtapasztalni, kelj fel reggel 5 órakor, vagy kövesd a helyieket. A Reisereporter olyan kerületeket és különleges helyeket ajánl, amelyeket csak a helyiek, vagy a legnagyobb Róma-fanatikusok ismernek, mint például a Campo Santo Teutonico
És egy másik olasz város is bekerült a legjobb 5 közé: Milánót Olaszország egyik legdrágább városaként tartják számon, de ez a jelek szerint nem csökkenti az észak-olaszországi Lombardia régióban található metropolisz vonzerejét.
A város világszerte divatvárosként és bevásárlóparadicsomként ismert, és Európa egyik legjobb úti célja a luxusnyaralók számára. A milánói divathét évente négyszer kerül megrendezésre, amiért a lombardiai turisztikai hatóság szerint a „divat és design fővárosa" „divatbemutatók és nagyszerű stylistok, exkluzív események színtere" lesz.
A legfontosabb látnivalók közé tartozik a csodálatos Victor Emmanuel Passage, az impozáns milánói dóm, a történelmi Castello Sforzesco (Sforza-kastély) és a Santa Maria delle Grazie kolostor Leonardo da Vinci világhírű, „Utolsó vacsora" című falfestményével.
„Soha nem jártam New Yorkban" – énekelte Udo Jürgens 1982-ben. Hiba a rangsor szerint, amely New Yorkot a világ hatodik legjobb városának nevezi. Ez azt jelenti, hogy a több mint nyolcmillió lakosú metropolisz két helyet ugrott fel 2023-hoz képest.
A helyezést a virágzó turisztikai szektor, a növekvő luxusszállodai kínálat és a világhírű szórakoztató- és gasztronómia szcéna indokolja – összegzi a Forbes.
New York az a város, amely soha nem alszik. Mindig vannak új látnivalók is, amelyek felfedezésre érdemesek. Ki ne emlékezne arra a képre az 1930-as évekből, amelyen építőmunkások ülnek egy acélgerendán a Rockefeller Center építkezésén, ebédszünetben. A kép azóta a világ egyik leghíresebb plakátjelenete lett.
2023 decembere óta pedig újra átélhető a 70 emeletes felhőkarcoló kilátóján. A harmincas évektől eltérően azonban most teljesen biztonságos.
Amszterdam két helyet rontott 2023-hoz képest, és most a hetedik helyen áll a világ legvonzóbb városi desztinációinak rangsorában.
A kerékpárosok Eldorádója remek éttermekkel, a metropolisz közepén átélhető családias hangulattal, kulturális ínyencségekkel (mint a Van Gogh Múzeum) és zöldterületekkel, mint például a Vondelpark, amely teaházával, szabadtéri színpadával vonz évente több mint tízmillió látogatót. Ha Amszterdam túl zsúfolt számodra, érdemes alternatívaként fontolóra venni a bájos diákvárost, Utrechtet.
8. Sydney, Ausztrália
9. Szingapúr
10. Barcelona, Spanyolország
11. Taipei, Tajvan
12. Szöul, Dél-Korea
13. London, Egyesült Királyság
14. Dubai, Egyesült Arab Emírségek
15. Berlin, Németország
16. Osaka, Japán
17. Bangkok, Thaiföld
18. Los Angeles, USA
19. Isztambul, Törökország
20. Melbourne, Ausztrália
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.