Kiderült a Titanic legszomorúbb, hátborzongató titka

Titanic
PUBLIKÁLÁS: 2025. február 10. 14:00
A Titanic tragikus elsüllyedése óta eltelt több mint egy évszázad, mégis továbbra is lenyűgözi a világot, és hátborzongató titkai ámulatba ejtik az embereket.
Titanic még mindig ámulatba ejti az embereket - illusztráció Forrás: Oceangate.com

Kiderült a Titanic legszomorúbb, hátborzongató titka

A csodálatos, elsüllyeszthetetlennek hitt Titanic óceánjáró luxushajó 1912-ben süllyedt el, miután jéghegynek ütközött az Atlanti-óceán északi részén, aminek következtében körülbelül 1500 ember vesztette életét. A hajó az elsüllyedésekor kettétört, majd lesüllyedt a sötét óceán 3821 méteres mélységébe.

A Titanic felfedezése

1985. szeptember 1-én fedezték fel a roncsokat, és azóta számos expedíció indult a roncshoz, és több tárgyat fel is hoztak, amelyeket kiállítottak. A Titanic az Atlanti-óceánban fekszik a kanadai Új-Fundland partjaitól 400 tengeri mérföldre, és az eddig felfedezett dolgok rávilágítanak arra, hogy milyen volt az élet a hajó 1912-es elsüllyedésekor.

A hajó roncsai körül számos tárgyat fedeztek fel, köztük hangszereket, berendezési tárgyakat, ékszereket, konyhai eszközöket, ruhákat és a mindennapi élethez szükséges véletlenszerű tárgyakat.

Sok tárgyat állítanak ki világszerte, amelyek a Titanic fedélzetéről valók Forrás: AFP/Alessandro Bremec/NurPhoto/Alessandro Bremec

A luxus óceánjáró hajó legszomorúbb titka

A legmeglepőbb és leghátborzongatóbb felfedezés azonban a párban lévő cipők voltak – sokakban felmerült a kérdés, hogy miért van ez így. Noha a cipő önmagában nem akkora felfedezés, hiszen az emberek akkoriban is lábbeliket hordtak, de a hátborzongató felfedezés az volt, hogy a cipőket szinte mindig párban találták meg.

A kiegészítőkből azért van annyi a roncsoknál, mert a cipők alapanyaga főleg bőrből állt. Sok csersavat is tartalmaztak, ami megőrizte őket az óceán fenekén, míg a szerves anyag relatíve hamar lebomlik a tenger mélyén.

Egy pár cipő, amelyet a Titanic roncsai mellett találták, ma már egy kiállítás részei Forrás: Shutterstock/ Below the Sky

Miért hevernek párban a cipők a roncsoknál?

Nos, maguk a cipők megmaradtak, mivel a bőrben lévő anyagok lassabban erodálódtak, mert nem voltak vonzó táplálékok az óceán fenekén élő állatoknak és baktériumoknak.

Egy tanulmány megállapította, hogy ha egy emberével nagyjából azonos méretű sertéstetemet helyeznek a tengerfenékre, az akár négy nap alatt lebomlik és csak a csontok maradnak meg. A csontok pedig körülbelül hat hónap után teljesen eltűnnek.

Tehát logikus, hogy a több mint 100 évvel ezelőtt történt baleset után nem maradtak emberi maradványok. A szívós bőrcipők sokkal jobban ellenálltak az idő pusztításának, míg az őket használó személy már teljesen eltűnt.

Ez az oka annak, hogy annyi párban lévő cipőt találtak a Titanic roncsai között, amelyek a katasztrófában tragikusan elhunyt utasok lesüllyedt holttesteinek emlékét őrzik.

Nézd meg, hogy fest a Titanic az Atlanti-óceán mélyén:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.