Veszélyt jelent az emberiségre? A pestis DNS-ére bukkantak egy 3300 éves egyiptomi múmiában

ókori Egyiptom
PUBLIKÁLÁS: 2024. december 30. 13:30
A pestis legrégebbi megerősített esetét Eurázsián kívül egy ókori egyiptomi múmiában mutatták ki. A mintegy 3300 évvel ezelőtti bebalzsamozott maradványok egy férfi egyedhez tartoznak, aki valószínűleg súlyos tünetektől szenvedett szörnyű halála idején. Ez vajon veszélyt jelent az emberiségre?
Egy ókori egyiptomi múmiában megtalálták a pestis DNS-ét - illusztráció Forrás: Ttatty/Shutterstock

Veszélyt jelent az emberiségre? A pestis DNS-ére bukkantak egy 3300 éves egyiptomi múmiában

A bubópestist – más néven fekete halál – a Yersinia pestis nevű baktérium okozta, és a 14. században élte virágkorát, amikor Európa-szerte elterjedt, és emberek millióit pusztította el. Az elmúlt években számos kutató talált pestis DNS-nyomokat őskori holttestekben, ami arra utal, hogy a kórokozó és a betegség, már több ezer évvel a hírhedt világjárvány előtt is pusztított.

Eddig ezek az ősi példák Európából és Ázsiából származnak, és 5000 éves oroszországi csontvázakon is fertőzésre utaló jeleket találtak. Az olaszországi Torinóban, a Museo Egizioban található ókori egyiptomi múmia elemzése után azonban egy kutatócsoport most felfedte, hogy a rettegett pestis a bronzkor hajnalán Észak-Afrikában is jelen volt.

A második köztes periódus végére vagy az új birodalom kezdetére keltezett radiokarbon vizsgálat szerint a múmia csontszövetében és béltartalmában is Y. pestis DNS-t találtak, ami arra utal, hogy a betegség már előrehaladott állapotba lépett, amikor a fertőzött egyén belehalt.

" – írják a kutatók.

Fekete halál a Nílus partján

Annak ellenére, hogy az ókori Egyiptomban a fekete halál elterjedtsége nem tisztázott, a korábbi tanulmányok utaltak a történelmi időkben a Nílus partjainál lehetséges járványkitörésekre. Például több mint két évtizeddel ezelőtt a kutatók bolhákat találtak egy amarnai régészeti faluban, ahol egykor a Tutanhamon sírját építő munkások éltek.

Mivel a bolhák a baktériumok fő hordozói, a kutatók gyanakodni kezdtek, hogy a bubópestis az ókori Egyiptomban létezhetett. Ezt a hipotézist megerősíti egy 3500 éves orvosi szöveg, az Ebers Papyrus, amely egy olyan betegséget ír le, amely „bubót termelt, és a genny megkövesedett".

Az ókori Egyiptomból indult el a pestis-járvány? - illusztráció Forrás: Shutterstock/ muratart

Egyiptomból terjedt el a bubópestis?

Egyes kutatók ezért úgy vélik, hogy a pestist bolhák terjeszthették, amelyek a nílusi patkányokon nyüzsögtek, majd később átkerültek a fekete patkányokhoz, amelyek az ősi hajókon bújtak el, és elvitték a fekete halált a világra több pontjára. Mostanáig azonban ehhez az elmélethez hiányzott, amely bebizonyította volna, hogy a betegség valóban jelen volt az ókori Egyiptomban.

Viszont mielőtt bárki pánikba esne, le kell szögeznünk, hogy egy régi kórokozó puszta DNS-e egy múmiában nem egyenlő egy világjárvány újabb kitörésével – írja az Iflscience.

Az alábbi dokumentumfilm a nagy európai pestis-járvány történetét mutatja be:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.