Külföldi utazás

Videó: Az olasz reneszánsz egyik csodája – Villa d'Este

Szekáry Zsuzsanna

Létrehozva: 2024.03.06.

Ha már Olaszországban jársz, érdemes egy napot szánni a Rómától csupán 30 kilométerre fekvő Tivoli ékkövére, a varázslatos Villa d'Este-re, amely pazar, teraszos domboldali olasz reneszánsz kertjéről, lenyűgöző szökőkútjairól és freskókkal díszített villájáról híres.

A Neptun-kút a 20. században készült - eredetileg egy sziklás vízesés volt a helyén, amelyet a 17. században Gian Lorenzo Bernini tervezett Forrás: essevu/Shutterstock

A ma már múzeumként működő, az UNESCO világörökségi listán szereplő villa és kert olyan földi paradicsom, amelyből kevés van a világon. A teraszos, buja növényzettel és a lenyűgöző, faragott szökőkutakkal tarkított kertben, illetve az izgalmas történeteket mesélő freskók között sétálva egy utazást tehetünk a reneszánsz csodálatos korába.

A kívül szerény, belül díszes palota

1567 és 1572 között új festőkből és stukkómunkásokból álló csapatok dolgoztak Girolamo Muziano, Livio Agresti, Cesare Nebbia, Durante Alberti, Metteo Neroni és Federico Zuccari irányításával Forrás: Marco Rubino/Shutterstock

A villát Ippolito II d'Este bíboros (1509–1572), a hírhedt Lucrezia Borgia unokája rendelte meg. Az Este család 1393 óta volt Ferrara ura, tagjai a művészetek mecénásai és reneszánsz humanista tudósok voltak.

A kert és a kívül szerény, belül pazar villa építése 1550-től több szakaszban folytatódott. A közelben lévő, ókori Hadrianus villa romjaiból sok márványt és szobrot építettek be. A hatalmas építkezés házak, középületek és utak lebontását követelte. Ezért 1568-ban a helyi lakosok tizenkét különböző pert indítottak a bíboros ellen, de ez sem tartotta vissza a tervétől. Óriási mennyiségű földet ástak ki és új teraszok építésére használták fel.

Az Ovális szökőkút építését 1570-ben fejezték be Forrás: JIPEN/Shutterstock

A közeli Aniene folyót elvezették a medencékből, csatornákból, szökőkutakból, vízesésekből és vízijátékokból álló komplex rendszer vízellátására.

Csatornákat ástak, és több száz méternyi, föld alatti csövet fektettek le, hogy a vizet az ovális szökőkút alatti mesterséges hegyről, a kert többi részébe szállítsák. A reneszánsz esztétikai elveit követve a kertet gondosan szabályos egységekre osztották, amelyek mindegyike 30 méter átmérőjű. A villa építése és díszítése párhuzamosan zajlott egészen Ippolito haláláig, ám még akkor sem lett teljesen kész.

A freskók mitológiai és Bibliai jeleneteket idéznek meg Forrás: Shutterstock/silky

Liszt Ferenceet is megihlette

A munkálatokat későbbi rokonai vagy folytatták, vagy teljesen elhanyagolták a villát és a kertet. A birtok 1850 és 1896 között Gustav von Hohenlohe bíboros tulajdona volt, aki helyreállította a romos villát és a és benőtt kerteket. A romantikus helyszín újra vonzotta a művészeket; Liszt Ferenc több zongoraművet is írt a látogatásai hatására.

A lépcsőzetes kert egészen egyedülálló látvány Forrás: Franck Camhi/Shutterstock

1922-ben az olasz állam kezdett nagyszabású felújításokba, majd a második világháború alatt bombatalálat is érte a területet. Ma már viszont kívül-belül teljes pompájában ragyog.

Nézd meg a lenyűgöző, óriási szökőkutakat, szobrokat és freskókat Massimo Nalli részletekbe menő videóján!

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek