Őszi kirándulástipp a magassági mámor szerelmeseinek: Árva vára

Budapest
PUBLIKÁLÁS: 2023. szeptember 28. 08:03
Budapestről indulunk őszi úti célunk felé; a határátlépést követően elhagyjuk a bányász városokat, majd belépünk a Tátra hatalmas hegyeinek világába, a természet ezen mesebeli csodás felhőkarcolói közé. Az Árva folyó völgye felől hamarosan felsejlik a festői Árva vára, mely lélegzetelállító pillanata az életnek.
Árva vára Forrás: Shutterstock

Autóval a kora reggeli órákban indultunk el erre a fantasztikus kirándulásra; nagyjából 260 kilométert tettünk meg, és 4 óra alatt már a csodás Árva váránál voltunk. Besztercebányát elhagyva, út közben megálltunk Farkasdon (Vlokelínec), ahol egy valódi időutazásban volt részünk, a példátlan, kőalapra épült, agyaggal tapasztott zsindelytetős faházak között. Ez a kis falucska az UNESCO Kulturális Világörökségek listáján is szerepel a faépítményeinek köszönhetően. Mindenképp tegyünk egy rövid kis sétát ezen a helyen, majd utazhatunk is tovább a célunk felé.

Árva vára Forrás: Molnár Dóra

Szentkereszti templom

A falucskát elhagyva egy újabb megálló következett: betértünk a Liptószentmiklóstól 14 km távolságra található Szentkereszt településénél lévő fatemplomba, amely Európa egyik legnagyobb artikuláris fatemploma.

Szentkereszti fatemplom Forrás: Shutterstock/Milan Rybar

A Lipót császár engedélyére emelt épület 1974-1982 között került jelenlegi helyére. Belsejében barokk oltár, szószék, keresztelő kőkád, bibliai jeleneteket ábrázoló festmények, velencei üvegcsillárok és orgona várja a belépőt – mindeképp érdemes megállni, és megnézni ezt a csodát!

Árva vára

Szlovákia északi részének egyik legnagyobb látványossága Árvaváralján (Oravsky Podzámok), az Árva folyó felé magasodó meredek sziklaszirten található Árva vára. A folyó melletti parkolóból meredeken vezet fel az út a „sasfészekként" emlegetett várba, mely a tatárjárás után épült.

Árva vára Forrás: Molnár Dóra

Ez a felvidék legmagasabban fekvő vára, melyet a várszikla alakját követő épületegyüttes alkot. Az épület első hivatalos tulajdonosa a Balassa család volt, de miután 1556-ban a Thurzó család kezébe került, átalakították, jelenlegi külsejét pedig 1611-ben kapta meg. 1800-ban tűzvész pusztított az épületben, melynek felújítására csak az 1953-ban került sor. Azóta viszont végre múzeumként várja a történelem és a magassági mámor szerelmeseit az év minden napján.

Árva vára Forrás: Shutterstock

A vár látogatásához le lehet tölteni egy fantasztikus appot, így magyar nyelvű idegenvezetéssel mehetünk végig. 34 állomáson keresztül mutatja be a vár történetét. A várlátogatás után lehetőség van a környéken megszállni, ha megtetszik a táj, és bebarangolni a környéket. Éjszakánként már 15-20 euró/fő -ért (nagyjából 6-8000 Ft) is foglalhatunk itt szobát.

Tippek:

• Amennyiben egy egész hétvégét a környéken töltenénk, akkor az Árva folyón, Felsőlehota és Árva között lehetőség van tutajozásra. A 2,5 km hosszú, 1 órás vízi út során gyönyörű kilátás nyílik a környező hegyekre, az út során pedi a tutajozás történelméről is hallhatunk. Ezt az élményt nem szabad kihagynunk!

Árva vára Forrás: Molnár Dóra

• A Tátrában izgalmas kirándulásokat is lehet tenni, ne felejtsük otthon a bakancsot. Ha gyerekekkel vagyunk, akkor utazzunk vissza a múltba kis vasúttal! Oravská Lesnából indulva eljuthatunk az Árvai -Beszkidek csúcsára is, ahol gőzmozdony szeli át a káprázatos környékbeli természetet. A vasút egész évben üzemel és várja a vendégeket.

• Ha Zakopane-ban járunk, ugyanezt a kirándulást hazafelé is be tudjuk iktatni a programunkba.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.