A lenyűgöző, zord izlandi természet, a vulkánok, gejzírek, hegyek és vízesések által szabdalt, fák nélküli táj, a fekete homokos strandok a világ minden tájáról vonzzák a látogatókat. 2010 és 2018 között óriási 400 százalékkal nőtt a szigetre látogató turisták száma. Ma évente 2,3 millióan érkeznek Izlandra, és valószínűleg még vonzóbbá fogja tenni a szigetet az, hogy egy közelmúltbeli felmérés szerint ez a világ legbiztonságosabb helye, sőt, általánosságban is a legjobb hely a világon.
Bár a turisták nagy száma jót tesz az ország gazdaságának, de kérdés, hogy ez a helyzet mennyire fenntartható, és aggodalomra ad okot az infrastruktúrára és a szolgáltatásokra nehezedő nyomás is.
Éppen ezért a kormány idegenforgalmi adó bevezetését tervezi, hogy megvédje Izland „érintetlen természetét", írja a Time Out. Egyelőre még nem született döntés a fizetendő adó összegéről, bár Katrín Jakobsdóttir miniszterelnök azt mondta, hogy ez kezdetben nem lesz magas. A jelek szerint egy városi adó kivetését tervezik, a látogatóknak pedig minden eltöltött éjszaka után fizetniük kell majd.
Izland nem az első hely, ahol idegenforgalmi adót vezettek be. Párizsban, Berlinben, Rómában és Amszterdamban is léteznek már léteznek hasonló konstrukciók, a hónap elején pedig Velence is bejelentette az idegenforgalmi adójának részleteit.
Izland új javaslatának középpontjában a környezetvédelem áll. Az ország célja, hogy 2040-re nulla kibocsátásúvá váljon, és a turisztikai szektorban is számos cég javítani igyekszik saját fenntarthatóságán, például azzal, hogy elektromos járművekre használatára vált.
Az idegenforgalmi adóból befolyó pénzt az infrastruktúra és a szolgáltatások terheinek enyhítésére, a közlekedési hálózatok fejlesztésére, a fenntarthatósági kezdeményezések támogatására és a túlzsúfoltság okozta károk visszafordítására tervezik fordítani.
Arra is számítanak, hogy az adó egyes látogatókat elriaszthat attól, hogy egyáltalán Izlandra menjenek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.