Pompeji, a Vezúv mintegy két évezreddel ezelőtti kitörése során tökéletesen megőrzött ókori római város folyamatosan új titkokat tár fel. A romok között találtak már ókori gyorséttermet, tojásrakó teknőst, más leletekből pedig arra is fény derült, hogyan élhetett akkoriban a középosztály. Legutóbb pedig a történelem első pizzájának képére bukkanhattak régészek, melyet paradicsom és mozzarella helyett rengeteg gyümölcs borít – írja a The Mayor.
A legújabb felfedezés egy gyönyörű csendéletet ábrázoló freskó, amelyet a régészeti lelőhely IX. kerületének egyik házában tártak fel. A kép egy ételekkel teli tálcát és boros serleget ábrázol. De ami felkeltette a kutatók figyelmét, az a bal oldali kerek kenyérféle, amely rendkívül hasonlít a mai pizzára.
Az biztos, hogy pizza nem lehetett, mivel a klasszikus Margherita pizza összetevői akkoriban még Pompejiben sem léteztek – nevezetesen a paradicsom és a mozzarella. A paradicsomot csak Amerika felfedezése után hozták Európába, és még akkor sem kezdték azonnal ételként használni, a mozzarella receptjét pedig valamikor a középkorban alkották meg, a legkorábbi utalás erre a 12. századból származik.
A régészek szerint a falfestmény valószínűleg egy focacciát, az olaszok híres lepénykenyerét ábrázolja, amelyen különféle gyümölcsök vannak (gránátalma és talán datolya). A feltétet fűszerek, esetleg egy pesto-féle (latinul moretum) képviselik, amit a sárgás és okkersárga pöttyök jeleznek. A moretum hasonló a pesto-hoz, de friss sajtot is tartalmaz. A kutatók szerint a freskónak vallási, szakrális konnotációja lehet, amit festve látunk, az valamiféle fogadalmi felajánlás lehetett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.