Erre az olasz falura hónapokig sötétség borulna, ha hagynák

tél
PUBLIKÁLÁS: 2022. november 03. 08:03
Gondoltátok volna, hogy nem csak a sarkkörök környékén, hanem Európa közepén is létezik olyan hely, ahol csaknem három hónapig nem kel fel a nap? Nos, egy apró, nagyjából 200 lakosú olasz falu pontosan ilyen hely lenne, nekik azonban sikerült megoldást találniuk arra, hogyan hozzák ki szeretett földjüket a téli sötétségből, és ezzel világhírnevet is szereztek.

Ezért nem éri napfény a települést télen

A svájci határ közelében, a Pennini- Alpok festői környezetében található ez a bizonyos falu, Viganella, amely az Antrona-völgyben fekszik, nem messze a Maggiore-tótól.

Egy magányosan álló ház Viganellában Forrás: Massimo Rosa/Facebook

Olaszország sok más falvához hasonlóan errefelé is jellemző az elnéptelenesdés, de van itt még más is! Sajátos földrajzi elhelyezkedése van a településnek, ugyanis Viganellát olyan magas hegyek veszik körül, amelyek a késő őszi és téli hónapokban reggeltől estig eltakarják a napsugarakat, így azok nem jutnak le a mély szurdokvölgybe, ahol a falu fekszik.

Viganella földrajzi elhelyezkedése egészen egyedülálló Európában Forrás: Adrian Baias/Facebook

November 11-től egészen február 2-ig az alpesi gerinc megakadályozza, hogy a nap elérje a város utcáit, tereit, így Viganella 83 napon keresztül sötétségbe borul. A hegyvidéki völgyekben a Nap amúgy is később kel fel és korábban nyugszik, mint általában a sík területeken.

Ez az olasz hegyi falu is szenved az elnéptelenedéstől Forrás: 3Pappa3/Wikimedia commons

Egyes helyeken a völgy mélysége lecsökkenti a napos órák számát, főleg az őszi és téli hónapokban, amikor a Nap alacsonyabban van a horizonton. Viganella esete azonban tényleg egyedi, mert ott a Nap több mint 80 napig teljesen „eltűnik".

Érdekes egybeesés

Ahogy korábban említettük, a napfény november 11-én, azaz éppen Szent Márton napján világítja meg utoljára a falut, ami egy ősi ünnep, amelyet évszázadok óta tartanak Európa-szerte, többek között nálunk is. Ez az ünnep a hosszú télre készülődést is magában foglalja, ami a Viganellában élőknek a sötétség kezdetét is jelenti.

Ahogy beállt az ősz, búcsút mondhattak az utolsó napsugaraknak Forrás: AFP/Andreas Solaro

Még érdekesebb viszont a napfény visszatérésének a dátuma, ami február 2-ra, vagyis Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepére esik. Ezt az ünnepet, a Világ Világosságát – Krisztust és az Ő édesanyját, Boldogságos Szűz Máriát dicsőítve – szinte mindenhol gyertyagyújtással ünneplik. Ez a dátum tehát egybe esik a nagyon vallásos, katolikus ország apró falujának azzal a napjával, amikor a napsugarak közel három hónap után visszatérnek, és végre újra nappali világosság költözött a faluba. Ez körülbelül 800 éve, a település megalapítása óta így van, vagyis csak volt!

Nem akartak tovább sötétségben élni

2006-ban a város egykori polgármesterének, Pier Franco Midalinak, Giacomo Bonzani építésszel és Emilio Barlocco mérnökkel együtt az az ötlete támadt, hogy megoldást keresnek az „eltűnő" Napra. Azt találták ki, hogy a lakott központ feletti hegyre elhelyeznek egy nagy, forgó tükröt, amely a napsugarakat a falura irányítja, fényt és egy kis meleget adva a téli hónapokban.

Viganella korábbi polgármestere, Pierfranco Midali itt éppen azt mutatja, ahogyan visszatükröződik a fény Forrás: AFP/Andreas Solaro

A projekt 2007 elején valósággá is vált, amikor a várostól északra az Alpe Scagiola nevű hegyen elhelyeztek egy 8 méter széles és 5 méter magas tükröt, amely a város főterére irányítja a napsugarakat. A 40 négyzetméteres áttetsző acél tükör egy számítógépes mechanikai rendszernek köszönhetően egész nap mozog, úgy viselkedve, mint egy napraforgó. Ily módon a Föld Nap körüli mozgását követve naponta mintegy 6 óra fényt tud Viganella főterére juttatni, az amúgy három hónapos sötétség alatt.

2007. január 24-én elhelyezték a tükröt közeli csúcson, hogy a napfényt visszaverje Viganella főterére Forrás: AFP/Andreas Solaro

Amellett, hogy egy kis meleget is hoz, még energiát is megtakarítanak vele, hiszen így a világítást sem kell olyan hosszú időre bekapcsolniuk a lakosoknak, és a közvilágításon is lehet spórolni. Ez a megoldás olyannyira sikeres lett, hogy ahol csak lehetett, beszámolt róla a média, és így az elmúlt években híre ment a világban.

(Forrás: limeteo.net)

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.