Filterrel, valamint utólagos képszerkesztéssel ma már bárki képes látványos és megragadó fotókat készíteni szinte bármiről. Na, de mennyire hasonlítanak ezek a szemet kápráztató képek a valósághoz? Biztos ismered azt az érzést, amikor a fotón színesnek tűnő mediterrán faluba érkezve kiderül, hogy a házak mégsem annyira színesek, mint vártad, sőt, inkább szürkék.
Az idén másodjára megrendezett természeti tájfotó verseny épp ennek megy elébe azzal, hogy kifejezetten a valósághű tájfotókat díjazza, akár digitálisan, akár filmre lettek fotózva.
Míg más fotópályázatokon teljes szabadságot biztosítanak a digitális manipulációban, ez a verseny azoknak szól, akik a médium hagyományosabb korlátai között dolgoznak - írják honlapjukon.
Az Év Természeti Tájfotósa díjat a legjobb hat képből álló kollekcióval rendelkező fotósnak adják, de a projektet díjazó (Project Award) kitüntetéssel ellentétben ezeknek a képeknek nem kell kapcsolódniuk egymáshoz, sem tartalmilag, sem pedig technikában.
Az Év fotósa díjat idén az Észak-Karolinában élő Brent Clark kapta meg, akit saját elmondása szerint az vonzotta a versenyben, hogy a természetes ábrázolást értékelik, és hogy a zsűri az "áhitatos, csendes és kreatív" munkákat díjazza.
A második helyezett a spanyol Antonio Fernandez lett, aki fotóiban a természet nehezen észrevehető absztrakcióját próbálta megragadni, a harmadik helyezett pedig a denveri Alfredo Mora lett.
Az év projektje kategória az egyetlen témára fókuszáló képsorozatokat díjazza. A kategória győztese pedig a román Daniel Mîrlea lett, aki a Kárpátok őserdőiről készített fotókat.
„Románia egyik szépsége a Kárpátokban rejtőzködő őserdő. Bár egyes részei különböző természeti parkokhoz tartoznak, még mindig veszélyeztetettek. A vízióm célja, hogy közelebb hozzam a természetet az emberekhez, felhívjam a figyelmet, és segítsem az embereket abban, hogy az erdőre ne csak gazdasági erőforrásként tekintsenek. Ezzel a válogatott képsorozattal arra szerettem volna rávilágítani, hogy a tűlevelű fák mennyire alkalmazkodnak a téli viszonyokhoz és a zord tájhoz." – írja fotóiról.
Az Év fotója elismerést két felvétel kapta meg közösen. Az egyik Philipp Jakesch munkája, mely a Reykjavík melletti Reykjanes-félsziget vulkánját ábrázolja, amint a láva felfröccsen a kék óra sötétkék ege előtt. A díj másik nyertese Jim Lamont fotója lett, mely két hegycsúcs árnyékát ábrázolja, amint a kanadai Lowell-gleccser felszínére vetül.
A további díjazottakat erre a linkre kattintva nézheted meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.