Ha csak egyetlen okot kerestek arra, hogy ellátogassatok ide, arra gondoljatok, hogy Bergamo nem egy turistákkal telezsúfolt hely, és ennek köszönhetően megőrizte a helyi jellegét.
A városban kellemesen lehet sétálni, nézelődni, hiszen a temperamentumos helyiek élete a megszokott módon zajlik, és emiatt megjátszatlan kedvességgel elegyednek szóba a látogatókkal is.
Ha itt jártok, a fagylaltot ne hagyjátok ki, legyen akár késő ősz vagy télvíz ideje! Ugyanis egészen biztos, hogy Bergamo az a hely, ahol a világ legjobb fagylaltjait kóstolhatjátok meg.
Mi több, Enrico Panattoni itt alkotta meg a mennyei ízű sztracsatella fagyit 1962-ben a „La, Marianna" nevű fagylaltozójában, amely ma is várja a látogatókat.
A város adottságainak köszönhetően együtt csodálhatjátok meg a régi és a modern Olaszországot. A Felső város, avagy a Città Alta egy középkori városrész, amely egy 100 méter magas dombtetőn fészkel, és hatalmas velencei falak veszik körül. Szűk utcáit járva úgy érezhetjük magunkat ott, mintha visszacsöppentünk volna a középkorba.
A másik részét a 19. században alakították ki, amit Alsó városnak, avagy Città Bassának hívjnak, és leginkább modern sugárutak, kertek tarkítják.
A Felső városba siklóval is fel lehet jutni, de aki képes rá, hogy felmásszon, érdemes a lépcsőzést választania. A lépcsősorok labirintus-szerűen kígyóznak a domboldalon, kiváló lehetőséget kínálva a város másfajta felfedezésére.
Konkrét útvonal nélkül is nekivághatunk a lépcsőknek, amelyek teraszos réteken, bájos cserjéseken és különleges, panorámás kiszögelléseken keresztül vezetnek.
2017-ben a Bergamo városát körülvevő velencei falakat az UNESCO 53. olaszországi helyszínévé nyilvánította. Ahogy fentebb említettük, a várfal a bergamói felsővárost veszi körbe a XVI. század vége óta, néhol 50 méter magasan.
A falakon 6 km hosszan végig is lehet sétálni, teljesen ingyen. 2016 júliusában még egy érdekes Guinness rekordot is felállítottak itt: a világ leghosszabb ölelkezését.
Néhány évvel ezelőtt 11 cukrász egyesítette erőit, hogy megalkosson egy desszertet, amely a 2015-ös milánói kiállításon népszerűsítette a helyi gasztronómiát. Egy tégla alakú, arany borítású finomsággal, a M'Oro-val rukkoltak elő, amely a velencei falak előtt tiszteleg.
A sütiben van csokoládé, mandulapüré, mogyoró, érlelt rum és egy másik helyi desszert, a polenta e osei alkotóelemeit is. Ha ott jártok, ne csak a fagylalt, de egy süti vagy kávé miatt is térjetek be egy helyi cukrászdába.
A bergamóiaknak van egy sikeres amerikai futballcsapata, a Bergamo Lions, amely kanadai, amerikai és olasz játékosokból áll. Meglepő, hogy amíg a kanadai és amerikai játékosok fizetést kapnak, az olaszok nem, de számukra így is megtiszteltetés, hogy a Bergamo Lions tagjai lehetnek. A csapat többször megnyerte az Eurobowlt, és 10 évig veretlen volt a Superbowl Italianóban is. De a város labdarúgócsapata, az Atalanta BC is eredményes, ahogy a női röplabdacsapata is.
Az 1137-ben épült Santa Maria Maggiore-bazilikát 800 éven át zene- és énekoktatásra is használták. A zene, a művészet és a kézművesség szerepe mindenhol szemmel látható a városban.
Számos jelentős zenész született itt: Alessandro Grandi, Tarquinio Merula, Gaetano Donizetti és Pietro Locatelli. Bár kívülről is lenyűgöző az épület, de ha itt jártok, feltétlenül térjetek be a bazilikába, mert színes freskók, bonyolult mintázatú faliszőnyegek, finoman kidolgozott szobrok díszítik a padlótól a mennyezetig, ami lélegzetelállító.
220 millió évvel ezelőtt Bergamo területét víz borította, emiatt rengeteg kövület és lerakódás látható a településen és a környékén. Ezek a üledékes kőzetek ma már világhírűek és óriási tudományos értéket képviselnek, amelyeket a bergamói Természettudományi Múzeumban (Museo Civico Scienze Naturali) tekinthettek meg.
Bergamo kilenc védett sajtfajtának ad otthont, és mindenhol találhattok olyan helyeket, ahol sajtokat kóstolhattok, vásárolhattok, ráadásul meglepően elfogadható áron.
A legtöbb étterem is kínál ízletes sajttálakat, ahol számos helyi sajtot kóstolhattok meg, mint például a Bitto Dop, az Agrì di Valtorta vagy a Formaggella della Val di Scalve. Bergamo gazdag sajtkínálata a hegyek buja legelőin élő teheneknek köszönhető.
(Címlapkép: nono_08450/Pixabay - Cattedrale di Sant'Alessandro Bergamóban, Forrás: topworldtraveling.com, factinn.com, heretotravel.com, travelmag.com)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.