A ma ismert legmagasabb fa a kaliforniai Humboldt Redwoods Nemzeti Parkban élő, 115,55 méteres Hyperion. Hogy pontosan milyen érzés is lehet felnézni rá, ahhoz ad némi fogódzót, ha tudjuk, hogy a Szent István Bazilika vagy a Parlament például 96 méter magas.
A The Guardian című brit lap arról írt, hogy Kaliforniában most már pénzbírsággal, vagy akár börtönnel is sújthatják azt, aki az örökzöld mamutfenyőhöz (Sequoia sempervirens) látogat, miután a környező erdőség károkat szenvedett a mindent letipró turistáktól - írja az MTI.
A Hyperion nem érhető el egyetlen turistaúton sem, de ez nem fékezte meg túrázok tömegeit.
Leonel Arguello, a nemzeti park természeti erőforrásokért felelős menedzsere szerint Hyperiont 2006-ban "fedezte fel" két természetbúvár. 2010-től fogva a túrázók is megjelentek, hogy megtekintsék a becslések szerint akár 800 éves "aggastyánt", miután bloggerek és útibeszámolók írói közzétették pontos helyét. 2019-ben a Guinness rekordok könyvébe is bekerült, mint a világ legmagasabb fája.
A túrázók ugyanakkor ösvényeket vágtak maguknak a sűrű aljnövényzetbe, s a fa is károkat szenvedett attól, hogy ráléptek gyökereire. Arguello szerint a páfrányok is eltűntek a fa körül, mivel letaposták őket a látogatók. A parkmenedzser az ösvények egyre növekvő számán kívül nehezményezte a szemetelést is. Hozzátette, hogy mivel a térségben nincs térerő, ezért segítséget kérni is nagyon sok időbe telne.
Mindez arra ösztökélte a hatóságokat, hogy lezárják a területet. A tilalom megsértőit ötezer dolláros (1,9 millió forint) pénzbírsággal és fél évig terjedő börtönbüntetéssel sújthatják - hangsúlyozta Arguello.
A park tisztségviselője felhívta a figyelmet arra is, hogy Hyperion látogatói csalódhatnak a látványban, ugyanis az aljáról csak lombokat lehet látni, de a tetejét nem.
Az örökzöld mamutfenyő magasságán és akár 7-8 métert is elérő törzsátmérőjén kívül korával is kitűnik: egyes példányok kétezer évnél is idősebbek.
Ha már a legeknél tartunk, a világ legidősebb fáját is Kaliforniában azonosították. Ahogy korábban írtuk, az extrém hosszú életű szálkászfenyő körülbelül 4850 éves, tehát valamikor a sumér és az egyiptomi írás megjelenésével egyidőben, az írott történelem kezdetén születhetett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.