Szokatlan erdők a világból, amiket látni kell

USA
PUBLIKÁLÁS: 2021. október 12. 06:30
A világ tele van csodálatos helyekkel, mint például néhány egészen különleges erdővel. Most nem kifejezetten a falinaptárak buja, zöld erdőire gondolunk. Hanem túlvilági hangulatú, rejtélyes helyekről, erdőkről, amelyek mintha szürreális álmainkból bukkantak volna elő. Ezek közül mutatunk néhányat.

A lengyel erdő, amiről senki sem tudja, miért ilyen

Lengyelország legrejtélyesebb fenyőerdőjében egészen furcsán nőnek a fák: törzsük a talaj közelében vízszintesen elhajlik, majd mintha mi sem történt volna, 1-2 méteres kanyar után függőlegesen növekszik tovább. Vajon mi történhetett velük? Talán valamiféle genetikai rendellenesség okozza? Vagy sérülés? Legtöbben inkább az utóbbit feltételezik.

Lengyelország görbe erdeje Forrás: Volosh/Shutterstock

Van, aki szerint a hó súlya görbíthette meg a szárukat fiatal korukban, mások szerint elképzelhető, hogy egy háborús harckocsi haladt át rajtuk amikor még csemeték voltak. Az uralkodó hipotézis szerint a gazdák manipulálták valamilyen módon a növekedésüket, hogy bútorokhoz vagy hajóépítéshez használják fel. Akármi is a magyarázat, a görbe erdő népszerű látványosság az utazók körében.

A viharvert matuzsálemek erdeje

A világ legidősebb fáinak ad otthont a Kalifornia állam keleti részén, a Fehér-hegységben lévő Ősi Szálkásfenyő Erdő (Ancient Bristlecone Pine Forest). A legöregebb példánya, amely egyben a világ legkorosabb fája is, jelenleg több mint 4850 éves. Kora nagyjából egybeesik tehát a sumér és az egyiptomi írás megjelenésével, vagyis az írott történelem kezdetével. Hogy az erdőn belül pontosan hol található ez a fa, azt az Amerikai Erdészeti Szolgálat titokban tartja a fa védelme érdekében.

Az ősi szálkásfenyő Forrás: PatternPictures/90 images/Pixabay

Mindenesetre ez az extrém hosszú életű fafajta 3000–3400 méterrel a tengerszint feletti magasságban nő. Hosszú kora ellenére nem magas, inkább a közepes termetű fajok közé tartozik: magassága 5 és 15 méter között mozog, törzse 2,5-3,6 méter átmérőjű. Ezeknek az ősi fáknak az ágai és törzse csavart és göcsörtös. Viharvert hatást keltenek, különösen azok, amelyek nagyobb magasságokban nőnek; vöröses színű kérgükben az idők során mély hasadékok keletkeztek.

A madagaszkári ördök-tépte fák

25 hatalmas termetű majomkenyérfa sorakozik az út mentén 260 méter hosszan Madagaszkáron. A Baobab-sikátoroknak is nevezett út gigantikus méretű fáival igazán szürreális hatást kelt. Amikor az arabok száz évvel ezelőtt a környéken jártak, a fák lombkoronáját gyökereknek nézték. Azt gondolták, az ördög téphette ki a fákat a földből, majd fordítva ültette vissza.

A majomkenyérfák útja Forrás: CC BY-SA 3.0/Gavinevans/Wikipedia

A Majomkenyérfák útja lenyűgöző látvány, 2015-ben nemzeti emlékhellyé nyilvánították a területet, Mára sajnos csak 25 fa maradt a területen, pedig régebben egy dús erdő állt itt, amiben más növényfajok is éltek. A hatalmas erdőirtások azonban legyalulták a területet, és csak ez a fasor maradt, ami elszigetelten növekedett tovább.

Namíbia sci-fi erdeje

Namíbia déli részén, egy poros autópálya mentén található egy úgynevezett tegezfa-erdő. A leveleikkel csillagokat formáló fák egy holdbéli tájra emlékeztető, sziklás talajra telepedtek rá. A látvány olyan, mintha egy távoli bolygón lenne. A helyszín Stanley Kubricket is megihlette, aki 1968-ban a 2001: Űrodüsszeia forgatásakor állítólag több tegezfát is kivágatott, hogy díszletként használhassa fel a filmben. Namíbiában azonban nagy becsben tartják ezeket a növényeket, mint az orszák szimbólumait, amelyek a helyi pénzérmén is szerepelnek.

Namíbia tegezfa-erdeje Forrás: KevinSchmid/pixabay

Az erdőt 1995-ben nemzeti műemlékké is nyilvánították. A tegezfák Afrika déli részén más helyeken is előfordulnak, és általában szeretnek egymástól tisztes távolságot tartani. Itt azonban, a dolerit nevű vulkanikus kőzet túlvilági hangulatú szikláin is megteremnek, és egymás társaságát is jobban elviselik.

Kalifornia óriáserdeje

Valóságos liliputikként érezheti magát a látogató a kaliforniai Sequoia Nemzeti Park óriáserdejében (Giant Forest). Ebben a parkban található a világ tíz legmagasabb fája közül öt, illetve a világ legnagyobb törzstérfogatú élő fáját, a Sherman tábornok. A magassága 83,8 méter, kerülete a törzs aljánál 31,1 méter, míg törzse aljának legnagyobb átmérője 11,1 méter.

Gigantikus méretével kitűnik a többi fa közül Forrás: AFP/Mladen Antonov

Nagyjából 2200 évesre tippelik a korát, de biztosan nem lehet tudni. Sherman tábornok akkora tömeget vonz, hogy nyaranta a park ingyenes transzferbuszokat indít a fához.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.