Famatuzsálemek buja erdejére bukkantak egy víznyelő mélyén

UNESCO
PUBLIKÁLÁS: 2022. május 13. 06:33
Egy buja, ősfás erdőt rejtő hatalmas víznyelőt fedeztek fel tudósok Kínában. Elképzelhető, hogy a 193 méter mély tátongó lyukban a tudomány számára eddig ismeretlen fajok is élnek.

A barlangkutatókból és barlangászokból álló csapat május 6-án pénteken ereszkedett le a víznyelő mélyére, ahol ágaikkal a beszűrődő napfény felé nyújtózkodó, 40 méter magas famatuzsálemeket találtak, írja a Live Science, a Xinhua kínai hírügynökség nyomán.

Kínában több hasonló víznyelő is létezik. Ez a fotó a Közép-Kína Hubei tartományban készült Forrás: Xinhua via AFP/Xinhua News Agency/Song Wen

A felfedezés nem meglepő, mivel a Dél-Kínában jelen lévő karsztos domborzaton könnyen kialakulhatnak hasonló víznyelők és túlvilági hangulatú barlangok. A karszttájak az alapkőzet feloldódásával jönnek létre. Az esővíz, ami enyhén savas, a talajon áthaladva szén-dioxidot vesz fel, amitől még savasabbá válik, az alapkőzet repedésein átszivárogva pedig lassan alagutakká és üregekké tágítja a lyukakat. Idővel, ha egy barlangkamra eléggé kitágul, a mennyezet fokozatosan beomolhat, hatalmas víznyelőket nyitva meg – magyarázta a barlangok nemzetközi szakértője, George Veni.

A Luoquanyan falujában lévű víznyelőben pálmafák élnek Forrás: Xinhua via AFP/Xinhua News Agency/Song Wen

A felfedezés a dél-kínai Kuanghszi-Csuang Autonóm Területen történt, Leye megyében. Kuanghszi a mesés karsztképződményeiről ismert, amelyek a víznyelőktől a sziklaoszlopokon át a természetes hidakig terjednek, és amelyek miatt a régió kiérdemelte az UNESCO világörökségi címet.

A pénteken felfedezett víznyelő belseje 306 méter hosszú és 150 méter széles – mondta el Zhang Yuanhai, a Karsztgeológiai Intézet vezető mérnöke. Az ilyen hatalmas víznyelők neve mandarin nyelven "tiankeng", azaz mennyei gödör, és ez nem is áll annyira távol a valóságtól – a víznyelő alja valóban egy másik világnak tűnt a tudósoknak. A barlangi expedíciót vezető Chen Lixin szerint a víznyelő alján a sűrű aljnövényzet olyan magas, hogy az ember válláig ér.

A régió egyik karsztos nyílása a világörökségi Leye-Fengshan Geoparkban, amelyben széles földalatti folyókat, természetes hidakat és kiterjedt barlangrendszereket láthatunk Forrás: Xinhua via AFP/Xinhua News Agency/Zhou Hua

Veni szerint a karsztbarlangok és víznyelők oázist jelenthetnek az élőlények számára. Az egyik nyugat-texasi barlangban például bőségesen nőnek a trópusi páfrányok, melyek spóráit a Dél- és Közép-Amerikából vándorló denevérek szórhatták el – magyarázta. "Nem lennék meglepve, ha kiderülne, hogy ezekben a barlangokban olyan fajok is élnek, amelyekről a tudomány eddig nem számolt be" – mondta Lixin.

Egy másik lélegzetelállító "mennyei gödör" bejárata Forrás: Xinhua via AFP/Xinhua News Agency/Zhou Hua

A víznyelők és barlangok nemcsak az élőlényeknek nyújtanak menedéket, de egyúttal a víztartó rétegekhez is hozzáférést biztosítanak. A karsztos víztartó rétegek 700 millió ember egyedüli vagy elsődleges vízforrását biztosítják világszerte, mondta Veni. De vigyázni kell rájuk, mert könnyen kiapaszthatók vagy bezennyezhetők.

A Xinhua szerint az új felfedezés 30-ra növeli a víznyelők számát Leye megyében. Ugyanezek a kutatók korábban több tucat víznyelőt fedeztek fel az északnyugat-kínai Shaanxi tartományban, és egy összefüggő víznyelők klaszterét Kuanghszi – írja a China Daily.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.