Az isztambuli Bazilika ciszternát vagy Elsüllyedt Palotát július 24-én este újra megnyitották a látogatók előtt, miután befejeződött a felújítása. Az ebből az alkalomból készült fotók magukért beszélnek.
Az I. Justinianus bizánci császár 532-ben építtetett föld alatti víztározója elképesztő látványt nyújt, amint belső terét, a mennyzetét tartó 336 darab, 8 méternél magasabb oszlopot, valamint az itt található hatalmas ókori szobrokat túlvilági fényekkel világítják meg.
Nem ez az egyetlen víztározó Isztambul alatt, de a hajdani több száz közül ez a legnagyobb. A Hagia Szophia közvetlen szomszédságában, a belváros közepén található ciszterna falai 4 méter szélesek és speciális vízálló malterral építették őket. Az itt összegyűjtött víz az Isztambultól mintegy 20 km-re északra lévő erdőből eredt és egy akvadukton, ókori vízvezetéken keresztül folyt be a városba - olvasható az Introducingistanbul.com oldalon.
Miután eredeti szerepére már nem volt szükség, az Isztambuli Városi Múzeum 1985-ben helyreállításokat végzett rajta és két évvel később, 1987. szeptember 9-én megnyitotta a nagyközönség előtt.
Érdekessége még a ciszternának, hogy márvány oszlopainak többségét korinthoszi oszlopfő koronázza, ami alátámasztja azt a feltevést, miszerint az Elsüllyedt Palota építéséhez a hajdni épületek elbontásával teremtettek nyersanyagot. A Medúsza fejek - ezeken egy-egy oszlop nyugszik - is rendezetlenül állnak tartja, így valószínűleg nem e széspégük miatt használták fel őket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.