Szuperhold, eperhold, forróhold – Így készüljünk a ma éjszakára!

szuperhold
PUBLIKÁLÁS: 2022. június 14. 08:07
Telihold minden hónapban van, de olyan különleges, mint a június 14-i, maximum évente kétszer. Egy kicsit hatásvadász módon szuperholdnak is nevezik, de a júniusi teliholdat eperholdként, sőt forróholdként is emlegetik. Lássuk mit kell tudni az égi jelenségről, ami ma éjjel éri el a maximumát!

Miért szuperhold?

A Hold nem kör, hanem elliptikus pályán mozog a Föld körül, így bizonyos időszakokban közelebb esik hozzánk, mint máskor. Így lesz ez június 14-én éjjel is. A holdkorong ilyenkor egy kicsit nagyobbnak tűnik a szokásosnál, és ezért szoktuk a "szuper" jelzővel illetni – legalábbis mi, újságírók. De ennek a csillagászok nem nagyon örülnek. Ők ugyanis szeretnek emlékeztetni rá, hogy a szuper azért egy kicsit túlzás, mivel túl nagy várakozást ébreszt az olvasóban.

A felkelő Hold a visegrádi királyi palota felett (illusztráció) Forrás: MTI/Komka Péter

A holdkorong valóban egy picit nagyobbnak látszik ilyenkor, az átlagosnál körülbelül 10 százalékkal, de ez a különbség annyira kicsi, hogy azt az emberi szem nem veszi észre, hacsak nincs több évtizedes amatőrcsillagász múltja. A Svábhegyi csillagvizsgáló lelkiismeretesen meg is osztott egy képet, ami jól szemlélteti a különbséget:

Akik szeretik a számokat, azok kedvéért elmondjuk, hogy a Hold ma éjjel 357 432 kilométerre lesz a Földtől, a Hold és a Föld közötti átlagos távolság pedig 384 400 kilométer. Amikor a legtávolabb van, olyankor 405 000 kilométer messze van tőlünk. Akárhogy is értékeljük – szupernek vagy nem szupernek –, a maihoz hasonló közelségben hozzánk idén már csak júliusban lesz a Hold.

Szuperhold és hagyományos telihold összehasonlítása Forrás: Marcoaliaslama/Wikipedia

Ezután több mint egy évet! kell várnunk a következő hasonló éjszakáig, a legközelebbi "szuperhold" ugyanis 2023 augusztus 1-jén lesz. Ez a tudat mégiscsak egy kicsit izgalmasabbá teszi a ma éjszakát a többinél, hát még ha elolvassuk, milyen más elnevezései vannak még a júniusi teliholdnak!

Nem csak szuper, de az év legforróbb és legédesebb Holdja is

A modern világban nem szokás nevet adni a Holdnak (persze a szuperen kívül), de bizonyos régebbi kultúrák közvetlenebb viszonyt ápoltak az univerzummal, és minden egyes teliholdat az adott évszakhoz kötődő jelenségről vagy szokásról nevezték el. A júniusi telihold egyik legelterjedtebb neve az eperhold volt, ami az Egyesült Államok északkeleti és Kanada keleti részén élő őslakos törzsektől származik.

Azért nevezték így, mert a telihold időszaka egybeesett az Észak-Amerikában őshonos erdei szamóca betakarítási szezonjával. Bizonyos indián törzseknél az eperhold az ünnepségek, lakomák időszaka is volt, ilyenkor összejöttek a barátok és a családok, és egy időre elengedték az egymás feletti ítélkezést.

Az eperhold az ókori Korinthosz Apolló-temploma felett, 2019. június 17-én. Forrás: AFP/Valerie Gache

A kelták többek között lóholdnak nevezték, de az angolszász kultúrában elterjedt volt a kaszálóhold elnevezés is, mivel ebben az időszakban kaszálták a réteket. Mint a nyári forróság kezdetét jelző égi jelenség, bizonyos helyeken ismert még a forróhold elnevezés is. És ha már a forróságnál tartunk, mutatjuk az egyik kedvencünket!

A június a hagyomány szerint a házasságkötés hónapja, még maga a hónap is a római házasság istennőjéről, Junóról kapta a nevét. A méz ekkorra már készen állt a kaptárakból vagy a vadonból való betakarításra, így a júniusi teliholdat az év „legédesebb" Holdjának is tartják. Egyes források szerint innen származhat az angol honeymoon (mézhold, azaz nászút) kifejezés is, ami a házasság első, legédesebb hónapja.

Forrás: space.com, timeanddate.com, solarsystem.nasa.gov

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.