Ha igaz az, amire a kutatók most rájöttek, akkor az "öreg csúcs" fefedezése nem is akkor történt, mint azt a történelemkönyvekből világszerte tanultuk. Az új név ugyanis, amiről a Ñawpa Pacha: Andok Tanulmányok Intézete nemrég beszámolt, azt jelenti "új, fiatal". Ezek szerint 110 éve sok esetben nem csak rosszul ejtjük ki a Machu Picchu (macsu pikcsu) nevet, hanem hibásan is, mivel Huayna Picchu-nak kéne hívnunk.
A jelentést, mely az új névvel foglalkozik, Brian Bauer, az Illinoisi Egyetem antropológia professzora készítette. Kutatásai szerint a hegycsúcsra épített inka települést 1420 körül emelték az Inka Birodalom fővárosában, Cuzcóban élő királyi családtagok számára. Amikor a spanyolok később meghódították az inkákat, Huayna Picchu elhagyatottá vált – áll a jelentésben.
Évszázadokon keresztül rejtve maradt az Andok hegységében, egészen addig, míg Hiram Bingham amerikai felfedező 1911-ben újra meg nem találta.
Jegyzeteiben Bingham úgy döntött, hogy Machu Picchunak nevezi az ókori várost, mivel idegenvezetője, Melchor Arteaga, egy helyi gazdálkodó szintén így hivatkozott rá. De Bauer a Machu Picchu kutatása során egyre több bizonyítékot talált arra, hogy a hely eredeti neve valami más volt. A jelentés másik szerzője, Donato Amado Gonzales – a perui Kulturális Minisztérium történésze – függetlenül Bauertől, szintén felfedezte az eltérést, így miután összefutottak a szálak, a két kutató összefogott, és együtt indultak neki, hogy feltárják e csodás hely valódi nevét - olvasható a CNN Travel cikkében.
A kutatók először Bingham feljegyzéseit nézték át, és megtalálták azokat a részeket, mikor a brit felfedező megjegyzi, hogy nem volt biztos a romok pontos nevében, amikor először meglátta őket. Ezek után a korabeli térképek és atlaszok következtek.
De végül egy 1588-as dokumentumban találtak rá az első igazi jelre. A szöveg szerint a Vilcabamba régió őslakosai azt fontolgatták, visszatérnek Huayna Picchuba – és ez már le volt írva.
A névhiba valószínűleg abból fakadt, hogy sok, nem perui régész nem vette a fáradtságot anno, hogy alaposan utána nézzen a helyek nevének, és a kecsua nyelvjárást sem értették teljesen.
Viszont az új név megállapítása azt is jelenti, hogy nem Hiram Bingham fedezte fel a Machu Picchut, mivel a helyiek már jóval az ő érkezése előtt tudtak a helyszínről, csak más néven nevezték. Ennek ellenére Bauer és Gonzales szerint sem lesz hivatalos névváltoztatás, és nem is adják be rá a kérelmet, csak elkönyvelik egy nagy felfedezésnek, amit a visszajelzések szerint a perui emberek nagy örömmel fogadtak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.