Amszterdamra egy nap is kevés, vagy mégsem? Európa egyik legszebb és legnyüzsgőbb városa rengeteg élménnyel és látnivalóval várja a turistákat. Nekem mindössze egy napom maradt a holland fővárosra, lássuk ebbe mi minden fért bele. 
Gáll Franciska

Egy hétvégére utaztam Hollandiába, amiből egy napot a világ legszebb és legnagyobb virágoskertjében Keukenhofban töltöttem, a másik napot pedig a folyton pezsgő Amszterdam belvárosában. Köztudott, hogy Amszterdam Európa egyik legdrágább városa, ezért én egy a reptérhez közeli szállodában szálltam meg, ahol kedvezőbb áron lehet szobát foglalni. A reptérről körübelül 30 perc alatt lehet bejutni a belvárosba közvetlen vonat vagy buszjárattal, egy menetjegy 6,5 euróba kerül.

Amszterdamban szinte mindenki biciklivel jár Forrás: Gáll Franciska

Első megállóm a Múzeumnegyedbe vezetett, ezért nem hagyhattam ki az egyik leghíresebbet, a Van Gogh múzeumot. A múzeumba csak online egy előre foglalt időpontra lehet jegyet venni, a belépőjegy 19 euróba kerül. Az 1973-ban nyílt múzeumban található Vincent Van Gogh legnagyobb festmény és rajzgyűjteménye. A Van Gogh 200 festmény, 500 rajz és 700 levélen kívül más 19. századi holland festők gyűjteményeivel is találkozhatunk, akik valamilyen módon kapcsolódtak a művészhez.

Van Gogh olajfái külön kiállítótermet kaptak a múzeumban Forrás: Gáll Franciska

Itt látható Van Gogh leghíresebb alkotásai, például az Önarcképe, a Szüret, a Napraforgók, a Virágzó mandulaágak és a Krumplievők is. A három emeletes múzeumban egy külön tárlatot nyitottak Van Gogh híres olajfaligetek festményeinek. A múzeumban három órát töltöttem.

Van Gogh egyik leghíresebb alkotása a Napraforgók Forrás: Gáll Franciska

Szerencsére egész hétvégén szép napos idő volt, így sokat tudtam sétálni a híres csatornák mentén. Amszterdam vízi útjai nem természetes képződmények, a 17. században a holland aranykor gazdasági fellendülése tette lehetővé, hogy a város a vízi útvonalak létrehozásával terjeszkedhessen. Ma már a csatornaövezet és a hajókázás Amszterdam egyik legfőbb vonzereje, ezért is nevezik sokan Észak velencéjének. Mintegy 160 vízi útvonal szabdalja Amszterdam területét, melyeket nagyjából 600 híd köt össze egymással. Kihagyhatatlan program a hajókázás a csatornákon, több utazási iroda és hajótársaság szervez fél órás vagy egy órás, esetleg több órás csoportos hajókirándulásokat, de lehetőség van csónakot is bérelni. Én egy óra csoportos hajózásra fizettem be, a jegy 19 euróba került.

A csatornai hajózásnak nagy hagyománya van Amszterdamban Forrás: Gáll Franciska

Útközben a jellegzetes holland oromdíszes, nyeregtetős, nagy ablakos házak mellett haladtunk el, melyek oromzatán kampók vagy csigák díszelegnek. Ezeknek az a története, hogy korábban az adót házszélesség alapján vetették ki, így a hollandok egyre keskenyebb ingatlanokat kezdtek építtetni, így a benne található tűzlétrára emlékeztető lépcsőkön nem tudták a bútorokat felvinni, és azokat a kampók segítségével húzták fel a ház oldalán és emelték be a nagy ablakokon. A másik érdekesség, hogy az ablakokon azért nincsenek függönyök, mert régebben az amszterdami férfiak így akartak megbizonyosodni feleségük hűségéről, hogy amíg ők a csatornaparton intézik ügyeiket, onnan is figyelhessék asszonyaikat, és ez a szokás a mai napig fennmaradt.

A házak kampói és ablakai történeteket mesélnek Forrás: Pixabay/camillebrogniart

A hajókázás után kellően megéheztem, ezért gondoltam, hogy kipróbálom a helyi ételkülönlegességeket. Hollandia híres a sajtjairól, a városban több speciális sajtbolt és manufaktúra is található. Mindenhol adnak kóstolót is, nekem a legjobban a szarvasgombás, a pesztós, a kókuszos és a levendulás sajtok ízlettek, így ezekből hoztam is haza egy-egy sajtkorongot. A holland sültkrumpli, a palacsinta és a gofri íze semmihez sem fogható. Tömegek állnak sorba az utcai büféknél, éttermeknél, hogy megkóstolhassák az ínyenc falatokat. Ezeket legtöbbször elvilelre készítik, így séta közben is egy papírtölcsérből könnyen fogyaszthatók. A sültkrumplira különféle ketchupot, majonézt, mustárt, barbequet és koktél szószokat kérhetünk, a gofrit és a palacsintát csoki, vanília vagy eperöntettel, gyümölcsökkel és csokidarabokkal kínálják. A sültkrumpli 4-5 euróba, a gofrik 6 euróba kerül, az óriás palacsinta ára 10-15 euró között mozog.

A sétáló sültkrumpli az egyik legfinomabb holland jellegzetesség Forrás: Gáll Franciska

Krumplival a kezemben sétáltam tovább a város főterére a Dam térre, ahol a Királyi Palota és a a II. világháború hősi halottainak emléket állító Nemzeti Emlékmű is található. A térbe torkollnak Amszterdam fő bevásárlóutcái, tele divat–és szuvenírüzletekkel, és néhány utcára fekszik Amszterdam híres vöröslámpás negyede, a De Wallen. Innen nem messze található a Centraal pályaudvar is, és gondoltam, ha már itt vagyok vonatra szállok és megnézem a holland tengerpartot is. Wijk an Zee tengerpartja Amszterdamból 1 óra alatt elérhető, a vonatjegy ára 22 euróba kerül. A homokos, kagylókkal teli tengerparton a helyiek tavasszal sétálnak, futnak, szörföznek, kiteoznak, sárkányt eregetnek vagy a parti éttermekben esznek, nyáron pedig napoznak és a tengerben csobbannak. A víz még csak 10 fokos volt, így csak a lábfejemet dugtam be egy pillanatra, de nagyon élveztem a friss tengeri levegő illatát és a hullámok hangját.

Amszterdam belvárosa a De Wallen negyedben Forrás: Gáll Franciska

Összességében ennyi fért bele egy napba Amszterdamban, de nagyon tetszett a város és a hangulata, még jó pár napot el tudtam volna itt tölteni és az eurómat is tovább költeni. Amszterdamban egy nap alatt 200 eurót költöttem el.

Forrás: Utazom.com

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.