Ennél jobb helyre nem is kerülhetnének a könyvek egy kukásautóból

hulladék
PUBLIKÁLÁS: 2022. január 29. 13:16
Az ankarai hulladékkezelő vállalatnál megsajnálták a kidobott könyveket, és úgy döntöttek, nem hagyják, hogy ezek a valaha értékes művek a szeméttelepen végezzék. A konténerek mellett hagyott könyveket gondosan összegyűjtötték, fertőtlenítették, és könyvtárat nyitottak belőlük. Íme a végeredmény!

A különleges intézmény 2016-ban nyitotta meg kapuit a társaság munkatársai előtt. Az állomány ekkor még "csak" 3500 könyvből állt, azonban 2018 végére már elérte a 25 ezer darabot. Ahogy a gyűjtemény híre elterjedt, a helyi lakosok is egyre több könyvet hoztak ide ajándékba, és persze kölcsönöztek is.

Kezdetben csak a vállalat munkásai használták Forrás: AFP/Adem Altan

Kezdetben a könyveket csak az alkalmazottak és családtagjaik kölcsönözték ki, de az intézmény iránt egyre nőtt az érdeklődés a lakosok körében is, így a könyvtárat végül 2018-ban megnyitották a nagyközönség előtt is. Ma már iskoláknak, oktatási programoknak és börtönöknek is kölcsönöznek könyveket. Minden műfaj megtalálható itt a szépirodalomtól a képregényeken át a tudományos munkákig, az enciklopédiáktól a történelemkönyveken át az önismeretig, valamint angol és francia nyelvű alkotások is elérhetők. A kicsiket gyerekkönyv-sarok várja, és sakkozhatnak is a látogatók.

Nemcsak az ötlet különleges, amelyből a könyvtár született, hanem a helyszín is, mely nem más, mint egy használaton kívüli téglagyár a hulladékkezelő székhelyén. Az épület mutatós téglafalainak és hosszú folyosóinak hála a könyvtári szerepre is kiválónak bizonyul.

2018 óta már közösségi tér is... Forrás: AFP/Adem Altan

Mint a könyvtár szűkebb otthonának - Cankaya kerületnek a polgármestere, Alper Taşdelen elmondta -, nagyon büszke a kollégáira, akik nem elégedtek meg Cankaya takarításával, hanem könyvtárat hoztak létre.

Sőt, valójában még ennél is tovább mentek. Ahhoz is vették a fáradtságot, hogy eljuttassák a könyveket azokhoz is, akik nem tudnak elmenni a könyvtárba. Ebben pedig egy felújított szemeteskocsi van a segítségükre, mellyel az összegyűjtött könyveket a falusi iskolákba és a kerületi könyvtárakba szállítják. A mobilkönyvtárban 17 különböző kategória közül lehet választani, ezek közé tartoznak a világ klasszikusai, a török irodalom, a politika és a személyiségfejlesztés.

Hasonló ötlet született Kolumbiában is

Bár az ötlet remek és egyedi, ugyanakkor nem a török hulladékkezelők az egyetlenek, akiknek könyves története bejárta a világsajtót. Hasonló ötlete támadt a kolumbiai Jose Alberto Gutierreznek is, aki szintén szemétszállítóként dolgozott, és az elmúlt két évtizedben temérdek kidobott könyvet gyűjtött össze Bogotában. A több ezer kiadványból hatalmas könyvtárat rendezett be az otthonában, és a könyveket a családjával ingyen kölcsönzik ki a környék lakóinak.

Jose Alberto Gutierrez arcára kiül a lelkesedés, amikor a könyvekről mesél Forrás: AFP/Guillermo Legaria

Gutierrez könyvtára még költői nevet is kapott, úgy hívják: La Fuerza de las Palabras, ami spanyolul annyit tesz, a szavak ereje. A gyűjtemény több helyiséget is elfoglal a házában, és az adományoknak köszönhetően folyamatosan bővül, de ők is rendszeresen ajándékoznak könyveket a szegényebb területeken élőknek.

A férfi maga is nélkülözésben nőtt fel, de az édesanyja megszerettette vele az olvasást. Most ő is szeretné megosztani ezt a szenvedélyét a fiatalokkal, mert mint mondja, "a tevékenységünkben az a legértékesebb, hogy hozzásegítjük a gyerekeket az olvasáshoz."

A könyvek egészen új élete

Ugyanakkor a könyveket nem mindenki tekinti elsősorban olvasnivalónak, van, aki művészeti alapanyagként néz rájuk, mint például a spanyol szobrász, Alicia Martín. A művészt 2003-ban egy Madrid belvárosában készült installációval, egy 5000 könyvből álló zuhataggal tűnt fel, amely a Palacio de Linares nevű épület egyik ablakából "ömlött ki".

A kusza lapokból, történetekből, emlékekből, bölcsességekből álló folyam a Biográfiák című sorozat része, amelynek darabjai Spanyolországban és külföldön is számos helyen feltűntek. A könyvszobrok Martín munkásságának emblémájává váltak, mint a „könyv művészi elemként való felhasználásai, szimbolikus és kommunikációs értékeit kiemelő megvilágításai."

Források: cnn.com, cankaya.bel.tr, mentalfloss.com, spainsnews.com

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.