Ilyen az élet a világ leghidegebb településén, ahol nemrég mínusz 60 fokot mértek

Oroszország
PUBLIKÁLÁS: 2021. december 09. 13:44
A Föld leghidegebb lakott településén, a szibériai Ojmjakonban, a múlt héten mínusz 60 fokot mértek. Ez már elég hideg volt ahhoz, hogy két napra bezárják az iskolát, így szerdán és csütörtökön otthon maradhattak a gyerekek. 

Hogy mennyire megszokott errefelé ez a számunkra elképzelhetetlen, csontig hatoló hideg, azt jól példázzák az iskolai szabályok: amíg mínusz 55 foknál enyhébb az idő, az idősebb diákok nem mentesülhetnek az iskolalátogatás alól, és a 7 és 14 év közötti gyerekek esetében is csak egy kicsit megengedőbbek: náluk mínusz 53 fok ez a határ.

A faluban minden ház fából épült, mert ez az egyetlen építőanyag, ami kibírja a 100 fokos hőingadozást. Forrás: Tatiana Gasich/Shutterstock

Ojmjakon Kelet-Szibériában, Jakutföldön fekszik, az Ingyigirka-folyó partján. Bár az egész régióra jellemző a farkasordító hideg, ez a falu még inkább ki van téve a jeges időjárásnak, mivel egy völgyben fekszik, ahol könnyen megül a hideg.

A tél leghidegebb napjain Zoomon történik az oktatás, és bár ilyenkor nem sokan kívánkoznak a szabadba, az időjárás épp ideális egy helyi specialitású tűzijáték-bemutatóhoz. Azért nevezzük helyi specialitásnak, mert csak mínusz 35 fok alatt működik, viszont ha ez a tényező adott, akkor mindössze egy bögre forró víz kell hozzá. Nézzék csak:

És hogy mi mást csinálnak az ojmjakoniak ilyen időben? Például fürdőznek a szabadban! A Siberian Times pár napja a Twitter-oldalán osztott meg egy videót arról, ahogy néhány helyi lakos a mínusz 57 fokban megmártózik a falu mellett lévő forrásban. Mivel ez egy meleg vizű forrás, a hőmérséklete télen is 1-2 Celsius fokos, ami a levegőhöz képest szinte már kellemesnek hathat.

De azért persze a leghidegebb napokon jobb minél kevesebb időt tölteni a szabadban, nemcsak azért, mert kellemetlen, hanem mert veszélyes is lehet odakint. És mivel az öltözködés is elég macerás, több percig eltart, amíg a számos réteget magukra veszik, ezért az órák szünetében a diákok inkább bent játszanak az épületben.

A Föld leghidegebb falvában a természetes smink dívik. Ebben az időben a pára pár perc alatt ráfagy a szempillákra, amit egy Instagram-poszt tanúsága szerint nagyon is csinosnak tartanak a helyiek. A második fotóra lapozva közelről látható a különleges, északi szempillaspirál:

Bár az itt valaha mért leghidegebb hőmérséklet mínusz 67,7 fok volt,

a decemberi átlaghőmérséklet is épp eléggé kíméletlen: mínusz 44 fok körül mozog. Ebben a hidegben a legegyszerűbb dolgok is nehézséget okoznak, de akik itt élnek, megszokták már a viszontagságokat, és kialakították a túlélés trükkjeit. Decemberben 10 óra körül kel fel a nap, így még bőven sötét van, amikor megszólal az ébresztőóra. Egy átlagos reggel sok házban úgy kezdődik, hogy a folyóról hozott jégtömböt felteszik a fatüzelésű kemencére melegedni, hogy legyen mosdóvizük.

A legtöbb helyen ugyanis nincsenek vízvezetékek, mert azok elfagynának a földben.

Ez egyben azt is jelenti, hogy a toalett is a házon kívül kapott helyet. A házakat általában 20 fokra fűtik fel, így ha odakint mínusz 50 fok van, akkor az ember első reggeli útja rögtön egy 70 fokos hőingadozással indul.

A fagyra érzékeny autók helyett itt praktikusabb a rénszarvasszán Forrás: kid315/Shutterstock

Ha már a hőingadozásnál tartunk, nyaranta előfordul, hogy 30 Celsius fok fölé emelkedik a hőmérséklet, így a tél és a nyár közötti különbség akár 100 fok is lehet.

Az egyetlen építőanyag, ami ezt képes kibírni, az a fa, így a falu minden háza és az 1932-ből származó iskola is fából épült.

De a fának is megvannak a korlátai. Például érzékeny a levegő nedvességére, ezért a nedves ruhákat nem szabad bevinni a fagerendás házakba, még a leghidegebb időben is tanácsos a szabadban teregetni.

A helyiek jórészt állattenyésztésből és halászatból élnek. A lékhalászok dolgát megkönnyíti, hogy a 0 fokos vízből kihalászott hal a szabad levegőn azon nyomban megfagy, és pont úgy néz ki, mint amikor mi otthon elővesszük a mélyhűtőből. Természetesen a zöldség és a gyümölcs sem terem meg itt, ezért a piacon többnyire halat és húst árulnak.

Főleg halat és húst árulnak a helyi piacon. Forrás: kid315/Shutterstock

A zord idő az autóknak sem tesz jót, így akinek van, annak fűtött garázsban kell tartania, különben félő, hogy nem lehet beindítani a motort. De az autó Jakutföldön egyébként is újkeletű dolog, és az itt élő emberek mindig a fagyra érzékeny technológiától független, természetes erőforrásokra támaszkodtak. A rénszarvas fontos része az életüknek: nemcsak zsírban gazdag ételnek számít, de jó szánhúzó is, és ahol nincsenek autók, ott közlekedésre is használják őket.

Forrás: Siberian Times, Most Dangerous Ways To School | OIMJAKON (Russia) | Free Documentary/Youtube, oymyakonpoleofcold/Instagram, Címlapkép: Piu_Piu/Shutterstock

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.