Az üzleti vízum, amiért bizony keményen meg kell küzdeni

beutazás
PUBLIKÁLÁS: 2021. november 16. 13:53

Ha valaki rövidtávú üzleti céllal indulna Japánba, akkor neki jó hír lehet, hogy a japán kormány ismét ad ki vízumot, de az már talán kevésbé, hogy ezért bizony keményen meg kell küzdenie, és türelmesen le kell játszania a bürokratikus játékokat.

"Nihon e yōkoso - Üdvözöljük Japánban" (Azt, akinek már sikerült bejutni) Forrás: Shutterstock.com / Felix Lipov

A Frankfurter Allgemeine Zeitung híradása szerint a tokiói nyári olimpiai játékokhoz képest valamelyest enyhültek a szigorú járványügyi szabályok, hogy könnyebben utazhassanak be az üzletemberek, de a bürokratikus előírások miatt Japán továbbra is a legelzártabb marad a G7-országok közül.

A könnyítés része, hogy ismét adnak vízumot a rövidtávú üzleti célból beutazók, a diákok és gyakornokok számára. A karantén-kötelezettség alapesetben továbbra is tíznapos, de három napra rövidülhet a november 8-án hatályba lépett szabályozás szerint. Ezt viszont csak akkor lehet elérni, ha eleget tesznek minden bürokratikus kérésnek.

Durvább, mint egy szigorúan őrzött börtön

A beutazáshoz először is meghívólevélre van szükség, ezenkívül a vendéglátó japán vállalatnak egy sor nyomtatványt kell kitöltenie, valamint egy tevékenységi tervet felállítania a tartózkodás első 14 napjára, hogy szükség esetén vissza lehessen követni a fertőzést.

Forrás: Shutterstock.com / Amy Nichole Harris

Ezen kívül a meghívó félnek garantálnia kell, hogy vendége minden járványügyi előírást betart. A látogató például csak olyan tömegközlekedési eszközökön utazhat, amelyeken van lehetőség előzetes helyjegy foglalására, mellyel később dokumentálni tudja az országon belüli közlekedését. Végül a beutazást az egyes ágazatok illetékes minisztériumának kell engedélyeznie, csak ezután lehet egyáltalán megigényelni a vízumot.

Elsősorban a japán vállalkozások és gazdasági szakmai szervezetek azok, melyek túlzónak tartják az előírásokat, és aggódnak amiatt, hogy a szigorú beutazási feltételek miatt versenyhátrányba kerül az ország. A félelmük pedig nem alaptalan, hiszen a szomszédos Dél-Koreában már 2020 tavaszától lehet mentesülni egyes esetekben a karantén alól, néhány hónapja pedig enyhült a szabályozás a beoltott üzleti utazók számára is.

A szigorú bürokratikus előírások mellett a folyamatot megrekeszti az is, hogy mindössze 3500-an léphetnek be az országba.

A német lap szerint rebesgetik, hogy a maximális létszámot 5000-re emelik, de a több mint 300 ezer várakozó külföldi egyetemi hallgató és gyakornok miatt még így is hónapokig eltarthat, mire a vízumkérelmeket feldolgozzák.

Egy másik probléma, hogy csak a Pfizer-BioNTech, a Moderna és az Astra Zeneca oltásáról szóló igazolást ismerik el, így akit pl. Janssennel vagy valamelyik keleti vakcinával oltottak, az nem számíthat a karantén lerövidítésére. Japánban februárban kezdődött az oltási program, és eddig lakosságarányosan több embert oltottak be a koronavírus ellen, mint a nagy európai államokban vagy az USA-ban. A digitális oltási igazolás bevezetésével azonban érdekes módon még hátrányban vannak - írták a lap cikkében.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.