A kutatók találtak egy minden eddig ismertnél északibb szigetet

sziget
PUBLIKÁLÁS: 2021. augusztus 28. 13:28

Júliusban a kutatók Morten Rasch vezetésével a világ eddigi legészakibb szigeteként ismert, Grönlandhoz tartozó Oodaaqra indultak mintát gyűjteni, hogy olyan, új fajokat keressen, amelyek alkalmazkodnak az élethez ebben a rendkívül extrém környezetben. Amikor azonban ellenőrizték a helyzetüket, Oodaaqtól mintegy 800 méterre, északra találták magukat, egy másik, 60-szor 30 méteres szigeten.

Jéghegyek Grönlandnál - illusztráció Forrás: Mario Hagen/őixabay.com

Mint Rasch a BBC-nek elmondta, hatan voltak egy kis helikopterben, és amikor elérték Oodaaq feltételezett helyzetét, magát a szigetet nem találták meg. Mint hozzátette, a területről készült térképek nem voltak túl pontosak. Végül egy nem túl barátságos, növényzet nélküli helyen kötöttünk ki, melyet sár, gleccserturzás és kavics borított, és mindenfelől tengeri jég vett körül. Mint a kutató mondta, rájöttek, hogy véletlenül felfedezték a világ legészakibb szigetét, vagyis az Északi-sarkhoz legközelebb eső szárazföldi pontot.

Mint megjegyezte, ez tudományos szempontból "nem nagy dolog", "de személyes szemszögből nézve érdekes tapasztalat azon hat ember között lenni a földön, akiknek sáros csizmájuk a világ legészakibb szigetét érintette." A tudósok a szigetet Qeqertaq Avannarleq-nek akarják elnevezni, ami grönlandi nyelven azt jelenti, hogy a legészakibb sziget.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.