Újra beindultak a nukleáris reakciók a csernobili erőműben

Ukrajna
PUBLIKÁLÁS: 2021. május 12. 13:43

A csernobili atomerőmű maradványait monitorozó tudósok a maghasadási reakciók felfutását figyelték meg az építmény egyik nehezen megközelíthető kamrájában, és most azt vizsgálják, hogy a folyamat abbamarad-e, ahogyan ez korábban az erőmű más részein tapasztalt felfutások esetében történt, vagy veszélyes és nehéz beavatkozásra van szükség a kontrollálatlan nukleáris reakció megakadályozásához - derül ki a newscientist.com cikkéből.

A csernobili atomerőmű Forrás: Justinite/pixabay.com

A 305/2-es kamra néven ismert helyiséget a katasztrófa óta az emberek még roboteszközök közvetítésével sem látták, azonban azt tapasztalták, hogy a neutronszint 2016 eleje óta mintegy 40 százalékkal nőtt, ez a növekvő szám pedig maghasadási reakciókra utal.

Az egyik feltételezés szerint ennek oka, hogy a 2016-ban elhelyezett új betonszarkofág alatt fogy a korábban a beszivárgott esővíz, melynek nagy mennyisége miatt addig lassabban mentek vége a reakciók. Úgy tűnik, most épp a kritikusan alacsony vízszint gyorsítja a reakciót. Ugyanakkor, ha a kamra teljesen kiszárad, az szintén akadályozza a maghasadást.

Neil Hyatt, a Sheffieldi Egyetem kutatója, akinek szakterülete a nukleárishulladék-ártalmatlanítás, úgy véli, hogy a helyzet "aggodalomra ad okot, de nincs vészhelyzet". Ha a neutrontermelés mértéke tovább növekszik, akkor elképzelhető, hogy a szakembereknek be kell avatkozniuk, például úgy, hogy lefúrnak a helyiségbe, és maghasadást gátló gadolínium-nitrátot juttatnak a kamrába, lehetőleg robotok segítségével.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.