2020-ban a világnak ezeken a tájain volt a legrosszabb a levegő

légszennyezés
PUBLIKÁLÁS: 2021. március 16. 12:41

Az IQAir globális levegőminőséget mérő vállalat 106 ország 2020-as szennyezési adatait elemezte a PM 2,5-ös szennyező anyagokra koncentrálva. A jelentésből az derül ki, hogy a tavalyi lezárások során az iparból és a közlekedésből eredő kibocsátás jelentősen csökkent, az elemzett városoknak 65, az országoknak pedig 84%-ában jobb volt a levegő, mint 2019-ben.

Hotan városa Forrás: Voidvector/commons.wikimedia.org

A legnagyobb PM 2.5 csökkentést Szingapúrban, Pekingben és Bangkokban mérték, a légszennyezettség szintje azonban itt is valószínűleg újra emelkedni fog, amikor véget érnek a korlátozások. Összességében ugyanakkor még mindig Dél-Ázsia és Kelet-Ázsia áll az élen a világ legszennyezettebb helyei között: a világ 50 legszennyezettebb városából 49 Bangladesben, Kínában, Indiában és Pakisztánban található.

2020-ban a világ legszennyezettebb városa a Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területen található Hotan volt, ahol a PM 2,5 éves szintje átlagosan 110,2 mikrogramm/köbméter volt, ami 11-szer magasabb, mint az Egészségügyi Világszervezet által megállapított éves határérték. Hotanban márciusban ez a szint 264,4-re emelkedett. Ez annak köszönhető, hogy Hszincsiangban a szén és a fosszilis tüzelőanyagok kibocsátása gyorsan nőtt, emellett ember által okozott talajdegradálódás és az éghajlatváltozás is hozzájárult az aszályok súlyosságához, amelyek gyakoribb homokviharokat és porviharokat okoznak, hozzájárulva a szennyezéshez.

Kína egyébként továbbra is a világ legnagyobb széntermelője és -fogyasztója, amely jelentősen hozzájárul a PM 2,5 -szennyezéshez, az ország energiafogyasztásának 58%-át tesz ki a szén. Hotan után a következő 13 leginkább szennyezett város Indiában található, ahol a fő szennyező források közé tartozik a szállítmányozás, az építkezés és a hulladékégetés.

Jelentősen nőtt a légszennyezettség a tűzvész által sújtott területeken: az Egyesült Államok, Ausztrália, Dél-Amerika, Indonézia egyes részein. Sao Paulóban, Los Angelesben és Melbourne-ben emelkedett a PM 2,5 szint a legnagyobb mértékben 2019-hez képest.

De vannak pozitív tendenciák is, Dél-Ázsia 25 legszennyezettebb városában a PM 2,5 szintje csökkent 2019 óta, vagy általánosan csökkenő tendenciát mutat az elmúlt négy évben. A kelet-ázsiai országok erőfeszítéseket is tesznek a levegő minőségének javítására, és a PM 2,5 szintje a régióban általában csökken. Dél-Koreában minden városban javult a levegő minősége 2020-ban, miután új intézkedéseket hoztak a szénből eredő légszennyezés csökkentésére - derül ki a cnn.com híréből.

Mint a prnewswire.co.uk hozzáteszi, az Egyesült Államok átlagos PM 2,5 szintje 6,7%-kal emelkedett 2020-ban, míg az összes európai város körülbelül fele túllépte a WHO határértékét. A legmagasabb PM2,5-szennyezés Kelet- és Dél-Európához köthető Bosznia-Hercegovinával, Észak-Macedóniával és Bulgáriával az élen.

A lengyelországi Orzesze Forrás: Adrian Tync/commons.wikimedia.org

A jelentésből kiderül, hogy az első tízben még Montenegró, Szebia, Horvátország, Koszovó, Ukrajna, Törökország és Olaszország található, Magyarország a 40 országból a 17. lett. A legszennyezettebb európai város a lengyel Orzesze, majd Szarajevó, a szerbiai Valjevo, a bosznia-hercegovinai Lukavac és Doboj, a szerbiai Kosjeric, a törökországi Corum, a bosznia-hercegovinai Zivinice, a koszovói Vučitrn és a török Erzurum következik. A legtisztább levegőjű város Európában a finnországi Muonio, ezt követi a szintén finn Korsholm, a norvégiai Bodo, a finnországi Vaasa, az orosz Vlagyivosztok, a brit Midlothian, a norvég Narvik, a spanyol Velilla del Rio Carrion és Villalba de Guardo valamint a belga Vielsalm.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.