Jéghidegen csillogó szállodák, ahol a vendég prémbundában tölti az éjszakát

tél
PUBLIKÁLÁS: 2019. december 16. 06:17
Ha valaki még egy szállodai alvásban is a kalandot keresi, akkor ezekben a jéghotelekben nem fog csalódni. Van, ahol 15 féle frissen sült kenyeret kínálnak, máshol a kültéri, gőzölgő medence is része a szolgáltatásnak. A lefekvéshez speciális „ágynemű" szükséges, viszont cserébe olyan helyen hajthatja álomra fejét a kedves vendég, ami csupán néhány hétig létezik. Persze olyan eset is van, ahol már ezt a problémát is sikerült kiküszöbölni.

Kandalló is jár a jéglakosztályokhoz

A kanadai Hôtel de Glace minden szobájának más és más témája – a hangulatot a csillogó jégszobrok határozzák meg. Összesen 42 szoba van a jégszállóban, azonban a csúcsok csúcsa kétségkívül a lakosztályok, melyekbe kandallót is építettek. Akinek "csak" egy átlagos szoba jut, azok is élvezhetik az északi kényeztetést a kültéri szaunának és a spa szolgáltatásoknak köszönhetően. Mit szólnának például egy aroma masszázshoz vagy egy forró vizes medencéhez? Ez utóbbit akár a csillagos ég alatt is kipróbálhatják.

Jégmacis szoba Forrás: serkan senturk/Shutterstock

A hideggel persze számolni kell, de a hotel tökéletesen fel van szerelve, plusz minden érkezőnek tartanak egy (kötelező) ismertetőt arról, hogy miként érdemes bevackolni éjszakára a jégszobákba. A hotelben tartanak vezetett túrákat is, ahol mesélnek az építésről, lehet jégszobrászkodni és még egy laza koktélt is be lehet dobni a séta végén.

Az északi mítoszok szereplői ihletik a norvég hotel dizájnját

A norvég Sorrisniva Igloo Hotel a legészakibb a műfajban. A körülbelül 20 éves szálló anno hat szobával indította a kínálatot, mára 26 szobájuk, négy lakosztályuk, egy kápolnájuk és jégbárjuk is van. Mivel megújuló hotelről van szó, ezért a dekoráció, azaz a jégbe faragott díszítések évről-évre változnak, témájukban azonban mindig az északi legendákhoz, norvég mítoszokhoz, vagy épp a vikingekhez kapcsolódnak.

Mivel a jég bőséggel rendelkezésre áll Lappföld norvég részén, azaz ott, ahol a hotel épül minden évben, ezért mindent abból csinálnak – a koktélos poharakat is beleértve. Mivel a hotel a havas erdők közepén van, ezért a főzéshez is a környéken található alapanyagokat használják. Rengeteg a vadhús az étlapon, amit a közelben lévő tanyákról származó zöldségekkel és szezonálisan termő bogyókkal együtt tálalnak fel.

Tűzijátékkal és jégkoncerttel vár Hokkaido jégfaluja

Japán Hokkaidó szigetén december 10-től március 14-ig tart nyitva a Hoshino Resort Tomamu jégfaluja, ahol jégboltokban lehet vásárolni, jégcsúszdán lehet suhanni, jéghotelben lehet megszállni és jégkápolnába lehet betérni. A jéghotel 2020. január 18-tól február 29-ig lesz nyitva, és csak a kiváltságos keveseknek ad szállást. Ennek oka egyszerű: a szálló nyolc méter széles és négy méter magas, így csupán egyetlen szobát alakítottak ki benne, amit az a csoport kap meg, aki időben lecsap rá.

Hűtött italok a japán jégbárban Forrás: Poh Smith/Shutterstock

És persze itt van körülötte az apró jégfalu. Az egyik jéghelyiségben jéghangszereken lehet játszani és koncertet hallgatni, a jégpékség közepén lobogó tűz mellett olvadó sajtba lehet mártogatni a friss kenyereket – amelyből 15 félét is sütnek – , a kristályparkot pedig ebben a szezonban nyitják meg először. Itt a jégszékek és asztalok körül üldögélve lehet meginni egy forró italt, esténként pedig ötperces kis tűzijátékot tartanak a borzongatón hűs égbolt alatt.

Télen eltűnik a tó, amiből a jéghotelt építik

A Hotel of Ice a hozzánk legközelebb eső jégszálló, hiszen már néhány órás autózással is eljuthatunk a hófehér hotelhez. Romániában, Nagyszeben közelében található a hely, ahol minden évben felépítik a hotelt. Nyáron a világ egyik legszebb hegyi útja vezet errefelé - erről mi is meggyőződhettünk egy korábbi út során -, télen viszont lezárják a Transzfogarasi út magasabban fekvő szakaszát, és csak kabinos libegővel lehet feljutni a Bilea-tóhoz. Pontosabban csak annak helyéhez, mivel a tó ilyenkor gyakorlatilag eltűnik a hó alatt. Ezen a linken azt is megnézheti, hogy milyen a környék, amikor nem fedi hó.

Látják a tavat? Na, hát pont erről van szó! Forrás: Gabriel Petrescu/Shutterstock

A tó jegéből vágják ki a tömböket, melyből a szálloda épül. Néhány hét alatt rakják össze a hotelt, mely egyetlen szezon alatt körülbelül 8000 vendéget fogad. Lehet szobát foglalni a szállóban, de akár egy különálló iglut is, ha valaki a szeparáltságot jobban kedveli. A szállóhoz étterem is tartozik, ahol az erdélyi fogásokat modern vonallal bolondítják meg egy kicsit; a fogások között pedig van borjúborda gombával, a környező hegyekből származó sajttal, valamint aromás borzselével.

Sarki fény ébresztő is kérhető a Mikulás szomszédságában

Áttetsző jégágyakon alhat 70 vendég a finn Arctic SnowHotelben, mely közel esik a Mikulás házához is. Mivel a hotel a teljes téli időszakban, pontosabban szeptembertől március legvégéig tart nyitva, ezért össze lehet kötni Mikulásfalva felkeresését egy jeges szundival. A hotelt minden évben újra felépítik, és minden évben egy kicsit változtatnak rajta, például a díszítésül szolgáló faragások is mindig máshogy néznek ki. A szobákat megvilágított jégszobrok díszítik, az ágyakat vastag, puha prémek takarják.

A hotelben körülbelül 0–5C° a hőmérséklet, de a sarki körülményekhez igazított hálózsákokkal és az állatbőrök alá bevackolva a hideg nem jelent problémát. A hotelben van jégbár, és lehet kérni különleges ébresztőt is, mely akkor szólal meg, ha a hotel fölött feltűnik a sarki fény. Ha valaki szeparáltabb lazításra vágyik, az alhat a hotelhez tartozó kis iglukban is: ezek oldala fából, tetejük pedig üvegből készült, így bentről zavartalanul lehet élvezni a csillagfényes éjszakát.

Itt panorámás, privát pezsgőfürdő jár a szerelmeseknek

Állítólag egy roppant lelkes snowboard-őrült agyából pattant ki a svájci Iglu-Dorf alapötlete. Emberünk ugyanis feltétlenül az első akart lenni, aki ébredés után rámegy a szűziesen érintetlen hóra. Ennek érdekében az tűnt a legjobbnak, ha ott, helyben alszik. Így épült az első jégkunyhó, amiből előbb egy falu, mára pedig egy egész hálózat lett: csak Svájcban négy Iglu-Dorf van, míg Németországban egy, Ausztriában pedig további kettő található. Persze ezek mind szuper síterepek közelében állnak – a német például a Zugspitze-n, az egyik svájci pedig Zermattban.

Az Iglu-Dorf Zermattban. Itt valóban mindig roppanósan friss a hó Forrás: cornfield/Shutterstock

A szobák eléggé változatosak, így foglalhatunk hatszemélyes kuckót vagy kétszemélyes szerelmi fészket is, melyhez extraként jégbe süllyesztett, privát pezsgőfürdő is jár – természetesen pazar kilátással a havas tájra. Star-Iglut is lehet foglalni, ehhez tökéletes nyugalom jár, no meg egy helikopteres út.

A jéghotel, amely egész évben nyitva van

Körülbelül 30 éve működik a svéd Jukkasjärvi ICEHOTEL, és bizonyos szempontból ez a legtutibb szálló a felsorolásban. Az egyik ötletük például az, hogy a szezont kitolják – mondjuk egész évre. Az ICEHOTEL 365 ugyanis folyamatosan kínálja jégből készült szobáit, míg a hagyományos jéghotelt minden évben újraépítik. Ez 2019-ben november 1. és december 12. között történik, a kész hotel pedig december 13-tól április 14-ig várja a vendégeket.

ICEHOTEL 29. ICEWOMAN Design Linda Vagnelind Forrás: ©ICEHOTEL ©Asaf Kliger

A hotel, pontosabban a hotelek rengeteg programot kínálnak a vendégeknek, akik többek között kutyaszán túrákon vehetnek részt, vagy a sarki fény nyomába eredhetnek, méghozzá lóháton. Az ünnepek környékén ellátogat a hotelbe a Mikulás, rendeznek karácsonyi koncertet, és tradicionális, svéd ünnepi ételekkel vendégelik meg a látogatókat. De lehet fotós túrára is indulni, vagy csak beülni a szaunába, és szépen elengedni mindent, ami a külvilágban zajlik.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.