Összement a világ: 100 évvel ezelőtti és mai utazási szokásokat vizsgáltak

citybreak
PUBLIKÁLÁS: 2019. november 04. 12:59

Több szempontból is szerencséseknek mondhatják magukat a most élő generációk, és ebből az egyik az utazás. A brit Telegraph oldaláról megtudhatjuk, mekkora különbségek vannak a 100 évvel ezelőtti és a mai utak között.

Brilliant maps, térkép Forrás: Amazon.com

Ma egy 17 órás utazással Ausztráliából el lehet jutni Európa szinte bármelyik nagyvárosába, de akár a legkisebb, legeldugottabb helyekre is elrepülhetünk messze lentről, és még a legkevésbé populáris tájakat is felfedezhetjük szinte bármikor, akár azonnali indulással. Szóval bolygónkon gyakorlatilag megszűntek a távolságok.

Egy évszázaddal ezelőtt viszont egészen máshogy nézett ki a dolog. Európából kijutni legalább öt napot vett igénybe, Kaliforniába utazni két hétbe telt volna, és három héttel kellett számolnia annak, aki Közép-Európából Thaiföldre indult, nem beszélve Auszráliáról, Új-Zélandról, amihez egy hónapra volt szükség. Alaszkába vagy Bolíviába eljutni különös kihívásnak számított türelem szempontjából, hiszen negyven nap hajóútra és szárazföldi túrára volt hozzá szükség.

térkép, 1914 Forrás: John George Bartholomew/Wikipedia

Az angol Brilliant Maps: An Atlas for Curious Minds című kiadvány látványos térképet közöl minderről. A brit térképész, John George Bartholomew az 1914-es állapotok alapján, Londonból kiindulva körrel jelölte meg az öt napon belül elérhető úticélokat, az 5-10 nap alatt teljesíthető távokat, valamint a 10-20, 20-30 és a 30-40 nap alatt elérhető tájakat. Az akkori, európai vasút menetidejével kalkulált, így számolta ki például a Moszkva eléréséhez szükséges öt napot.

Amerika keleti partjaihoz hajóval nyolc nap alatt lehetett elérni Londonból, míg Dél-Afrikához két hét kellett. Shanghaj húsz napi utazásra volt a Szuezi-csatornán át, míg Sydneyhez 34 nap kellett. Afrika belsejébe vagy az Amazonashoz negyven napra volt szükség.

Világtérképes cipő Forrás: groovebags.com

Egy másik térképen, a Rome2rio weboldal alapján készült grafikán a mai állapotokat láthatjuk. Ez szintén Londonból indulva mutatja meg, hogy mennyi idő alatt juthatunk el a világ nagyvárosaiba a mintegy 3500 repülőjárat segítségével. Ebből megtudhatjuk, hogy míg egy évszázaddal ezelőtt maximum Európa határáig volt elég öt nap, ma már öt nap alatt a Földet kétszer is könnyedén körberepülhetjük. Ha ma szeretnénk igazán nagy utazást tenni, a weboldal szerint Alaszka legészakibb nemzeti parkjai vagy Szibéria lehet a legmegfelelőbb úti cél.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.