Nagy Zöld Fal készül Afrikában a sivatagosodás megállítására

faültetés
PUBLIKÁLÁS: 2019. szeptember 23. 13:01
A Nagy Zöld Fal egy hatalmas környezetvédelmi projekt, melynek lényege a nevében is benne van. A résztvevő afrikai országok egy nagyjából 8000 kilométeres zöld sávot húznak fel a Szahara déli határánál, amely így keresztben átszelné a teljes kontinenst. A cél a sivatagosodás megállítása.

A Szaharát délről az úgynevezett Száhil öv nevű terület határolja, ez a rész nagyon keményen ki van téve a klímaváltozás következményeinek. Hogy csak egyetlen adatot említsünk: a régió földterületének 80 százaléka már használhatatlan, miközben a népesség egyre csak nő (1950-ben 30 millióan éltek itt, ma 135 millióan). Ezt a helyzetet a 90-es évek óta próbálják megoldani, de kétségtelen, hogy a Nagy Zöld Fal a legnagyobb ilyen jellegű proram.

Az eredeti terv szerint egy 16 kilométer széles erdősáv húzódott volna csaknem 8000 kilométer hosszan, azaz a teljes kontinenst átszelve Szenegáltól Dzsibutiig, összesen 116 ezer négyzetkilométernyi területet kizöldítve, ám a terv szépen lassan átalakult. A szakemberek szerint az ötlet nemcsak kivitelezhetetlen, hanem értelmetlen is, mivel nem a sivatag húzódik délebbre, hanem a föld túlhasználata okoz gondot, plusz számtalan helyen, ahol a sáv húzódna, nem is lakik senki, így az elültetett csemeték a gondozás hiányában hamar elpusztulnának. Ezért a hatékonyabb művelési módszerek megtanítása, a fák védelme, a fenntartható vízgazdálkodás jelentheti a valós megoldást.

Ma már nem egy végtelen hosszú erdősávot próbálnak felhúzni, hanem sok kisebb zöldterület mozaikjával szeretnék ugyanazt a célt elérni. Bár az elképzelés átalakult, a név megmaradt, mert tökéletes metaforája az elképzelésnek.

Great Green Wall Forrás: Great Green Wall/Facebook

Országonként eltérő módon dolgoznak a projekten, Szenegálban például az állam fizet a gazdáknak, hogy fákat ültessenek, és szigorúan szabályozott vízforrást is a rendelkezésükre bocsát, hogy segítse a növényzet hosszú távú fenntartását, írja az Index.

A cél, hogy Afrikában 2030-ra 100 millió hektárnyi, azaz 1 millió négyzetkilométernyi területet állítsanak vissza, ami 250 millió tonna szén-dioxidot segítene megkötni és 10 millió zöldmunkahelyet teremtene.

Mivel a Száhil öv lakossága folyamatosan növekszik, ezért a visszazöldítésre reálisan 10-15 év állhat rendelkezésre mielőtt a sivatagosodás visszafordíthatatlan méreteket ölt. Azonban ha sikerrel járnak, akkor a kész Nagy Zöld Fal háromszor akkora lesz, mint a Nagy Korallzátony, amivel ez lesz a világ legnagyobb élő struktúrája.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.