Így lehet 12 év alatt buja erdő a sivatag közepén

környezetvédelem
PUBLIKÁLÁS: 2019. szeptember 17. 10:21
A Radical Innovation verseny egyik idei döntőse arra a problémára keresett megoldást, hogy miként lehetne Irán sivatagjaiból valami többet és jobbat kihozni. Nem játszott kicsiben, úgy gondolta, hogy nemcsak a területet kéne megóvni, hanem akár a helyi ökoturizmust is fel lehetne pörgetni, plusz egy jó kis promót is lehetne csinálnia régiónak – mindössze egyetlen ötlettel.

Sharareh Faryadi diákként jutott a döntőbe, terve a Nebka Protective System pedig voltaképp egy amolyan lakóház és sivatagi hotel kombinációja, persze némi extrával. Az elbíráláskor a zsűri pontozta dizájnt, a kreativitást és azt is, hogy milyen közvetlen hatása lesz, lehet az építménynek.

Az iráni sivatagban többféle problémát is meg kellett oldani a terv segítségével. Egyrészt gondot jelentenek a szinte beláthatatlan távolságok, és, nos, a rengeteg homok. Persze azt is hozzá kell tenni, hogy a közeg gyönyörű, így sok utazó, vagy akár kutató érdeklődésére is számot tarthat egy, a semmi közepén felépülő építmény.

A bal oldali kör alakú építmény a szerkezet közepe, e körül forog a hosszúkás épület Forrás: Radical Innovation Award/Facebook

Az elnevezésből származó „nebka" nem fantázianév, hanem arra utal, ahogyan a homok kis kupacokban felgyűlik egy-egy fa, vagy bokor környékén. Ezek segítenek az itt tanyázó állatoknak, hogy egy búvóhelyhez jussanak, és persze minél több ilyen, növények által megkötött hely jön létre, annál kevésbe hordja a szél mindenfelé, akár a közeli városokba is a homokot.

A tervek szerint 12 év alatt lehetne eredményt elérni a módszerrel. Egy kör alakú rendszerről van szó, körülbelül úgy kell elképzelni, mint egy órát, melyen a nagymutató maga a hotel. A kör 12 részre lenne felosztva. Minden évben az épület lakói elültetnek egy magot, amely ideális esetben gyökeret ereszt és fejlődni kezd, majd a következő évben egy szakaszt arrébb ugrana a mutató, és újabb területet ültetnek be.

Vagyis 12 év alatt egy teljes kört tesz meg az épület – a színüres sivatag pedig lassan növényekkel teli erdővé válik.

A középső, központi részben lenne egy liftes kilátó, közösségi terek, de a létesítményben helyet kapnának éttermek, kávézók, múzeum és kutató állomás is, no meg olyan terápiás szobák, ahol a homok gyógyító erejét használnák fel, írja az Inhabitat.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.