Egész éves császárköszöntő ünnepsorozat kezdődik Japánban

koronázás
PUBLIKÁLÁS: 2019. április 29. 17:56

Óriási ünnepség veszi kezdetét Japánban a héten, mivel Akihito császár hivatalosan is lemond a trónról, amit fia, Naruhito vesz majd át. Ez annyira ritka esemény, hogy 1817 óta nem következett be. Naruhito szerdától lesz a Japán Császárság vezetője, bár a hivatalos császárrá iktatása egy októberi eseményen történik meg.

A Japan Times azért segített a Japán-fanoknak összeszedni a következő napok menetrendjét, hol milyen ünnepséget és eseményt tartanak. Kedden történik meg a lemondási ceremónia, amit csak egy szűk, 300 fős közönség nézhet végig, de a japán köztévé közvetíti. Felvonultatják a trón jelképeit, Akihito elmondja búcsúbeszédét, majd Abe Sinzó miniszterelnök bejelenti a lemondást.

Másnap, május 1-én átörökítik a királyi jelvényeket Naruhitóra a kormányfő jelenlétében, de már a lemondott császár és felesége távollétében. Itt még szűkebb kör lesz jelen. Nők elvileg be se tehetnék a lábukat, de az Abe-kormánynak van egy női tagja, ő lesz a modern időkben az első nő, aki részt vesz a ceremónián. Ugyanezen a napon, a ceremónia után Naruhito elmondja első császári beszédét, amit várhatóan a reményteli prosperitás és világbéke vonalára fűz fel.

A közemberek számára május 4-én jön el a lényeg: Naruhito és felesége, Maszako először jelenik meg nyilvánosan mint császári pár. Hatszor is kijönnek majd a Császári Palotából fogadni az alattvalók jókívánságait. Türelemre szükség lesz, az előző, 1990-es császáravatás idején is 100 000 ember volt kíváncsi az új uralkodóra.

Akihito császár (jobbra) és Naruhito herceg (balra) egy 2010-es fotón. Forrás: AFP/Toshifumi Kitamura

Nagyot ugrunk az időben, a trónfoglalási ceremónia, a Szokuirei Szeiden no Gi október 22-én esik meg. Kétszáz körüli ország küldöttei lesznek jelen, amikor Naruhito bejelenti a trón elfoglalását, majd persze le is ül rá, ha már ott van. A vendégek között valószínűleg fontos államférfiak lesznek, 1990-ben az amerikai alelnök és a Károly-Diana brit hercegi pár is jelen voltak.

A császári pár ezután nyitott limuzinban gördül végig Tokión, az útvonalat várhatóan százezres tömeg fogja szegélyezni.

A záróeseményt november 14-15-én tartják, a Daidzsokiu no Gi, azaz a nagy hálaadó ünnepség keretében rizzsel és szakéval köszöni meg az ősöknek és istenségeknek a császár, hogy milyen jó dolga van, és persze imát mond a jó termésért és békéért.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.