A japánok legendáriuma szerint ha a hatalmasra (ezen belül is irgalmatlan hosszúra, akár 11 méteresre) is megnövő szíjhal feljön a sekélyebb vizekbe, akkor bizony földrengés lesz. Hát feljött pár, és a South China Morning Post szerint rá is jött a hideglelés a japánságra.
Még hétfőn találtak egy halászhálóba gabalyodott, de már döglött, 4 méteres szíjhalat Imizu kikötőjében. Kilenc nappal korábban már felfedeztek két példányt a Tojama-öbölben. Mindezek tehát azért nagy dolgok, mert a szíjhal a mélyebb vizeket kedveli, nem csoda, hogy elterjedt a szörnyeteg kinézetű, egy időben vérengző tengeri kígyónak tartott állatról, hogyha feljön, akkor itt a vész.
Jellemző, hogy a hal japán neve – riugu no cukai – azt jelenti: a sárkánykirály palotájának hírhozója.
Vannak amúgy tudományos elméletek, amik szerint az aljzat közelében élő tengeri lények nagyon szenzitívek a tektonikai mozgásokra, de a tudomány a mostani esettel kapcsolatban inkább nyugtat. Motomura Hirojuki iktiológus professzor elmondta, a szíjhal akkor jön a felszínre, ha betegeskedik, nem tud ekkor már ellenállni az áramlatoknak sem, ezért találják gyakran döglötten őket.
Persze az embereket nehéz tudományos magyarázattal megnyugtatni, a 2011-es iszonyatos, 19 ezer emberéletet követelő földrengésre és szökőárra mutogattak most is sokan a közösségi oldalakon. A megelőző évben ugyanis 9 döglött szíjhalat mosott partra a tenger. Ráadásul a mostani szíjhalhalál által érintett térségben régóta mondogatják, hogy nagy a veszélye egy óriási rengésnek, ami 30 méteres szökőárat okozhat.
Szóval ha Japánban utazunk, ne adjunk feltétlen hitelt a babonáknak, hisz a szeizmológusok szerint sincs bizonyított összefüggés az állati viselkedés és a közelgő katasztrófa között. Inkább figyeljük mindig a hatóságok figyelmeztetéseit, amik Japánban nagyon gyorsan megérkeznek, ha baj van, így életeket mentve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.