Visszakerülhet a múmiát rejtő hírhedt Buddha szobor Kínába

Kína
PUBLIKÁLÁS: 2019. január 01. 17:57
MTI

A Buddha szoborba ágyazott múmia körüli jogvita egy budapesti kiállítás alkalmával pattant ki, mikor a kínai felek 2015-ben, a budapesti Természettudományi Múzeum egy kiállításán felfigyeltek a szoborra, amelyet szerintük tőlük loptak el. A botrány kipattanásakor a tulajdonos sietve, idő előtt hazaszállíttatta a bizarr műalkotást.

Forrás: dpa Picture-Alliance/AFP/Bernd Thissen

A felfedezést követően két falu, a kelet-kínai Fucsien tartományban fekvő Jangcsun és Tung Pu közösségek keresetet nyújtottak be a visszaszolgáltatással kapcsolatban, de egy amszterdami bíróság elutasította az igényüket, arra hivatkozva, hogy a két kínai faluközösség nem jogi személy, és a holland műgyűjtő tagadja, hogy lopott régiségről lenne szó, mi több, a múmia azóta már egy más műgyűjtőhöz került, akinek kiléte nem ismert - írta az MTI.

Az évszázadokon át hódolattal illetett szobor, amelyet egy 11. századi szerzetes, Csang-kung Cu-si mumifikálódott teste köré alkottak, 1995 végén tűnt el a jangcsuni templomból, egy holland műgyűjtő pedig a rákövetkező évben vásárolta meg Hongkongban. A szerzetest nagy tisztelet övezte éltében, amiért embereket gyógyított és terjesztette a buddhista tanokat. Miután 37 éves korában meghalt, holttestét mumifikálták és a Szung-dinasztia (960-1279) idején ágyazták szoborba, azóta imádkoztak hozzá a jangcsuni szentélyben.

Van Overrem most jelezte, hogy a vitát reális és normális feltételek között, barátságos tárgyalások útján kívánja megoldani. Jangcsun falu egyik illetékese azonban nem túl bizakodó, mivel a holland fél már 2015-ben hajlandónak mutatkozott a szobor visszaadására, de ésszerűtlen feltételeket támasztott, és hatalmas összeget kért cserébe.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.