Szívesen aludna egy madárfészekben? Na és egy üveglapokkal burkolt kockában vagy egy csészealjban felfüggesztve a fák lombkoronaszintjén? Mert Svédországban például ma már ezt is megtehetnék! Mindeközben déli szomszédaik egy olyan spirál alakú, fák közé vezető sétányt építenének, amelyhez hasonlót eddig csak a bajoroknak sikerült, még pedig egy 44 méteres tojáskilátóban végződő élményösvény formájában.
Lélegzetelállító kilátást nyújthat Dánia erdeire az Effekt dizájnépítészeti cég fából készült bejárható tanösvénye, amelyet úgy terveztek a Gissenfeld-i kastélybirtok közeli erdőbe, hogy az hatszáz méter hosszan, spirálszerűen futhasson fel a 45 méteres magasságig nyúló fák tetejére. A Koppenhágától délre megálmodott haslevi installáció kialakításánál a tervezők figyeltek arra, hogy minél kevesebb fa és növény természetes élőhelyét bolygassák meg, így a kirándulóknak is abban az élményben lehet részük, mintha egyenesen begyalogolnának a fák közé.
A pallókat úgy alakították ki, hogy a kilátó tetejére a babakocsisok és kerekesszékkel közlekedők is könnyedén feljuthassanak. A gyönyörű, apró tavakkal és patakokkal tagolt dán erdőbe tervezett spirálösvényen a cserjeszinttől a lombkoronaszintig szinte minden növény, fa és bokor alaposan megfigyelhető lesz - különösen egy távcső segítségével -, és a tervek szerint a jövőben információs táblákkal is kiegészítik a folyamatosan készülő, különböző szinteket. A tervező cég egyébként ezzel az ötletével tavaly augusztusban elnyerte a Német Dizájn Szövetség 2017-es ICONIC Awards versenyén építészeti kategóriában a legjobb tervezés díját.
Nem tanösvényt, hanem szálláskomplexumnak megfelelő csoportos installációkat építettek egy svéd erdőbe, ahol az egyes kuckók vagy egy óriás madárfészeknek álcázzák magukat, vagy fellógatott konténerként csábítják a túrázót belső tereikbe. Az ágas-bogas kuckó például kizárólag komposztálható, újrahasznosítható építőelemekből készült, amely a fenntartható szállodai működést, és az azzal járó minimális környezeti hatásokat szolgálja. A konténerszerű, óriás ablakos téglatest formájú szoba lényege pedig az lenne, hogy a benne megszállóknak tényleg meglegyen az az érzete, mintha a körülöttük sorakozó fák között aludnának.
Ezeken kívül találunk még egy négyszer négyméteres kívülről tükörrel borított kockát - ahol aztán tényleg ember legyen a talpán, aki egy karcosabb éjszaka után hazatalál -, egy csészealj formájú UFO-lakot, és egy alulról - a ráfestett élethű erdőrészlet miatt - szinte láthatatlan ötszemélyes apartmant, amelynek közepén egy hálót feszítettek ki amolyan ücsörgős teraszként.
"A Treehotel mindegyik szobatípusa más koncepció mentén, de ugyanazzal a céllal született. Olyan kortárs designnal megálmodott szállodaélményt kínálunk az érintetlen természet közepén, amelyet sehol máshol a világon nem talál a vendég. Itt megfeledkezhet az idő múlásáról, és a kifinomult eleganciájú, de mégis családias hangulatú szállodában csak a nyugodt pillanatokra koncentrálhat" - idézi cikkében a Daily Mail az egyik tulajdonos, Kent Lundvall gondolatait.
A Bajor Nemzeti Park erdejében található épített sétányról még a 2009-es megnyitása kapcsán a világ leghosszabb, a fák lombkorona-magasságában tekergő ösvényeként cikkezett a nemzetközi sajtó. A 27 tartóoszlopra erősített erdő-padlózaton mintegy 1300 méteres hosszúságú utat tehetnek meg a túrázók 8 és 25 méteres magassági szinteken, az ösvény mentén pedig védőkorlátba kapaszkodhatnak, ha esetleg megszédülnének a gyönyörű hegyvidéki erdőség látványától. Akik azonban még ennél is magasabbra merészkednének, azok ne térjenek le a tanösvény végén, hanem induljanak fel a kilátóba!
A Baumwipfelpfad Bayerischer Wald névre keresztelt építmény 44 méter magas, pallói 500 méteres sétaútvonalat alkotnak. A szabályos tojás formára tervezett kilátó csúcsa egészen a fák koronái fölé vezeti a túrázókat, miközben három óriás, 38 méteres fenyőt ölel körbe. A sétaúton nagyjából 6 százalékos emelkedővel kell számolni, de a kilátó akadálymentesített, így babakocsival és kerekesszékkel is könnyedén megközelíthető még a legfelső fedélzeti szint is.
A tetejéről remek panoráma-fotókat lehet lőni a környező hegységekről - tiszta időben akár az Alpokról is -, és a bajor erdők mellett még a csehekhez is átlátni. A kilátó az élményösvénnyel együtt egész évben látogatható felnőtteknek 9,5, gyerekeknek 6-14 éves kor között 7,5 euróért, 15 évesnél idősebb diákoknak pedig 8,5 eurót kell fizetni. A kedvezményekről itt, a vezetett túra feltételeiről pedig itt olvashatnak.
Ha azonban inkább a hazai erdeink lombkoronái közé vágynak, akkor olvassák el gyűjtésünket az ingyenesen bejárható legklasszabb lombkorona-tanösvényekről. Van ugyanis olyan lombkorona ösvényünk, amely vízben, földön és levegőben is tartogat kalandot a kirándulóknak. Egy másik már egy gyönyörű szurdokon ível át, a Mecsekben pedig még egy denevérodúba és egy gólyafészekbe is bemászhatnak a legkisebbek. De tudunk ajánlani lombkoronás kalandokat egy igazi öregerdőben, és egy olyat is, ahol csőcsúszdán gyorsíthatják meg a lejutást. Nézzék végig itt mindet képekben is.