Kilencezer éves, lépcsős kutakra bukkantak Kínában

Henan
PUBLIKÁLÁS: 2018. február 06. 13:23

A legősibb kutakat találták meg kínai archeológusok: a hat kútra Kína középső részén, Honan tartományában bukkantak rá egy ásatáson - olvasható az MTI hírei között. A Hsziping megyében talált ősi kutak arra utalnak, hogy Kínában mintegy kétezer évvel korábban is ástak már vizes kutakat. A régészeti kutatások alapján ugyanis korábban úgy gondolták, hogy az első kutak Kínában a Jangce folyó mentén jelentek meg 6-7000 évvel ezelőtt.

A kutak megjelenésének nagy jelentősége volt, mivel az embereknek nem kellett már többé a folyók környékén maradniuk, hogy vízhez jussanak - mutatott rá a felfedezésről beszámoló Vej Hszingtao, a tartományi régészeti kutatóintézet helyettes vezetője. Az ásatásokon a kutak belsejében öt, jó állapotban fennmaradt füles agyagedényt is felfedeztek, amelyeket vízhordásra használhattak. Az edényeket kötéllel engedhették a kútba, hogy kiemeljék a vizet. Az edények a régészek szerint maguk is bizonyítékai annak, hogy valóban kutakat találtak.

A kutak mintegy 5 méter mélyek lehettek, némelyikben lépcső is volt. A kutatók szerint a lépcső arra szolgálhatott, hogy mélyebbről is meríthessenek vizet vagy kihúzhassák a véletlenül kútba esett edényeket.

Vej elmondta: további kutatásokat folytatnak, hogy kiderítsék, miért éppen azon a helyen ásták a kutakat, mire használták a vizet, esetleg öntöztek-e vele, a fazekassághoz kellett-e, vagy ivóvíz volt.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.