Szabadtéri fesztivál egy egész éven át

Ciprus
PUBLIKÁLÁS: 2017. február 07. 14:50
Teljesen átalakított belvárossal, utcákról kitiltott autós forgalommal, új kiállítóterekkel és több mint háromszázötven programmal várja idén a látogatókat Páfosz, a 2017-es év Európa Kulturális Fővárosa. Személyesen néztünk körbe a nyitóünnepség utáni napokban a ciprusi helyszínen.

Míg a 2017-es év másik Európa Kulturális Fővárosa (EKF), a dániai Aarhus városa már jó előre kihirdette a programjait, addig Páfosz rendezvényeit sokáig titkolózás övezte. A nyitóhétvégén végre ezekről is lehullt a lepel, így ha az idei évre ciprusi utazást tervez – akár csak egy tavaszi hosszú hétvégét, akár egy hosszabb nyaralást –, érdemes az EKF rendezvények között is szétnéznie.

Fotó: Constantinos Larkos / Fotó Larko
Fotó: Constantinos Larkos / Fotó Larko
Fotó: Constantinos Larkos / Fotó Larko
Fotó: Constantinos Larkos / Fotó Larko
Fotó: Constantinos Larkos / Fotó Larko
Fotó: Constantinos Larkos / Fotó Larko
Fotó: Constantinos Larkos / Fotó Larko
Fotó: Constantinos Larkos / Fotó Larko
Fotó: Constantinos Larkos / Fotó Larko
Fotó: Constantinos Larkos / Fotó Larko

A programok jelentős része ugyanis ingyenes. Néhány nagyobb költségvetésű, nemzetközi fellépőket szerződtető darabra kell csak jegyet vennie a látogatóknak – a szervezők tervei szerint. Így aki idén látogat Ciprusra, az Páfoszon jóval több látványosságot talál majd, mint amit eddig kínált a város.

Ezek egy része – a városkép átalakítási munkálatai – persze olyan fejlesztések, amelyek évek múlva is a helyükön lesznek. A kiállítások és fellépések viszont gyors egymásutánban váltják majd egymást az idei év során.

A rendezvényeket három nagy tematikába osztották szét, az összekötő elemet a zenés rendezvények jelentik közöttük, így együtt igazából négy tartalmi elemre bontották az évad rendezvényeit.

Mitológia és vallás

Páfosz neve és látványosságai is annyira összefonódtak a mitológiával, hogy semmi meglepő sincs benne, hogy ez lett az EKF programjai között is az egyik kiemelt tematika. Persze miért is hagynák ki a lehetőséget, ha már a mondák szerint pár kilométerre fekszik a várostól a hely, ahol Afrodité kikelt a habok közül? És még maga Páfosz is egy mitológiai történet szereplőjéről kapta a nevét.

Petra tou Romiou Galéria: Páfosz - Európa Kulturális Fővárosa 2017 Fotó: De Agostini Picture Library / Getty Images Hungary

A saját alkotásába beleszerető szobrász, Pügmalión volt ugyanis a legenda szerint Páfosz apja, anyja pedig maga az életre keltett szobor, Galatea. Az EKF nyitóünnepség látványos táncelőadása is ezt a történetet elevenítette fel. Az év során több művészeti ág nyúl még vissza a mitológia témaköréhez, és benne Pügmalión legendájához, vagy Páfosz megalapításához.

Kiemelt programok:

  • „Pafos: Myth, History, Landscape" címmel fut képzőművészeti kiállítás az EKF évad alkalmából trafóházból kiállítótérré átalakított En Plo galériában május 19. és július 30. között. A kiállítás kurátora több mint 30 görög és ciprusi művész mitológiai, történelmi vagy természeti témájú, Páfoszhoz kötődő munkáját válogatta össze. A kiállítás felvonultat majd mozaikokat, szobrokat, festményeket és fotókat is. Célja, hogy átfogó képet adjon az EKF programokra érkezőknek arról, hogy milyen forrásokból ihletődnek a helyi művészek.

  • „International Festival of Ancient Greek Drama" címmel az ókori görög dráma fesztiválja már több mint húsz éve, minden nyáron esemény Cipruson. Az előadások egyik fő színpada a páfoszi Odeon, az idei évadban különösen kiemelt szerepet kap. Az előadásokat még nem hirdették meg, de a fesztivál maga 2017. július 9-30. között zajlik majd.

  • Augusztus 4-5. között az Afrodité szülőhelyeként emlegetett festői szikláknál, Petra tou Romiou-nál tartanak zenei fesztivált. Itt több egyéb műsor között „The Mediterranean meets the Balkan" címmel balkáni és mediterrán zenei hagyományokat dolgoznak össze egy előadássá a fellépők.
    Az időszámításunk előtti századokból épen maradt, híres páfoszi mozaikok Galéria: Páfosz - Európa Kulturális Fővárosa 2017 Fotó: Marc Deville / Getty Images Hungary

Világutazók

A részben az ízekre és ételekre, részben a közös gyökerek keresésére kihegyezett tematika messzi tájak vendégeivel, például Japán művészekkel éppúgy foglalkozik, mint a Cipruson élő és oda látogató különböző népek egymásra gyakorolt hatásával.

Kiemelt programok:

  • „Eternal Voyages" címmel készül az EKF egyik legfontosabbnak tartott előadása, amit lúlius 1-jén, a páfoszi vár előtti téren rendeznek meg. Annyit lehet tudni egyelőre róla, hogy a látványra helyezi majd a hangsúlyt, és a Ciprusra érkező utazók történetét dolgozza majd fel. Helyet kapnak benne hódítók, zarándokok, menekültek és persze a látogatók is, az ókortól egészen a napjainkig. Az előadást olyan fényshow-val egészítik ki a tervek szerint, amitől az egész városból látható lesz majd az esemény.

  • „International Countryside Animafest" címmel, japán vendégekkel nemzetközi animációs filmfesztivált rendeznek július 19-22. között.

  • „Bridging Tastes – Exchanging Recipes" címmel szakácskönyvet készítenek egy ciprusi idegenforgalmi iskolában tanuló helyi és külföldi diákok.

  • Május 1-jén a páfoszi várnál a Berlini Filharmonikusok lépnek fel. A színpadot a vár elé, a nézőteret pedig a kikötő vizére építik majd fel.
    Páfosz Galéria: Páfosz - Európa Kulturális Fővárosa 2017 Fotó: Dea / G. Nimatallah / Getty Images Hungary

A jövő színpadai

A páfoszi EKF harmadik programsorozatának témája a közös jövő lesz. Azok az események, amelyek ebben a tematikában kapnak helyet, a páfosziak – és az európaiak – előtt álló kihívásokra reagálnak: a gyors technológiai fejlődésre, a városok multikulturális karakterére, a sok helyről érkező menekültek elhelyezésére, illetve a ciprusi görögök, törökök és az egyéb ott élő népek együttélésére. A tematika programjainak egyik célja pont az, hogy elhalványítsa az ellentéteket és a múlt sérelmeit közöttük, közben pedig a közös értékeket és élményeket helyezze az előtérbe.

Kiemelt programok:

  • „The Red Hour" címmel közös táncelőadást állít színpadra augusztus 9-én és 10-én a két idei európai kulturális főváros, Aarhus és Páfosz.

  • „The Big Mosaic" címmel látható május 5-30. között a modern kiállítás, ahol egy tökéletesen páfoszinak számító hagyományt, a mozaikokat használják történetmesélésre. (Az ókori páfoszi mozaikok szerepelnek az UNESCO világörökségi listáján is.)

  • „Open Scene Mouttalos" címet adtak a projektnek, ami Páfosz egyik legszomorúbb sorsú negyedét újítja meg. Itt éltek azok a ciprusi törökök, akiknek 1974-ben el kellett hagyni otthonaikat, és ide telepítették át azokat a ciprusi görögöket, akik a jelenleg észak-ciprusi területeken éltek '74 előtt. Ezért a Mouttalos-negyednek különös szimbolikája van mindkét fél számára. A felújítási munkák után itt – és az EKF-évad alatt a város több más pontján is – olyan eseményeket rendeznek, ahol török és görög ciprusiak ülnek össze, hogy közösen hagyományos ciprusi kézimunkákat készítsenek.

Újabb cikkünk ebben a témában:

Szamártejes falusi romantika a szerelem szigetén
Falusi romantika, hangulatos valódi tavernák, apró falusi templomok, hagyományőrzés szamártejjel – ezek várják, ha a resortokat hátrahagyva utazza be Ciprust.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.