Először láthatók Izraelben a holt-tengeri tekercsek

múzeum
PUBLIKÁLÁS: 2015. május 08. 14:31
A Tízparancsolat legrégebbi, 2000 éves példányát az Izrael Múzeumban lehet megnézni két hétig, az Emberiség rövid története című kiállításon. A Holt-tengeri tekercseket, melyeket egy palesztin pásztor talált meg egy barlangban Jeruzsálem közelében, külföldön már kiállították, de Izraelben ez az első alkalom.
A Qumrán hegység egyik barlangja, ahol a tekercseket megtalálták Wikipedia

A kézirat olyan rossz állapotban van, hogy csak nagyon ritkán lehet a nyilvánosság elé tárni anélkül, hogy kárt ne okozzanak benne. A Tízparancsolat legrégebbi példánya csak egy a 14 kiállított műtárgy közül - írja a Globoport.hu. A legrégebbi kiállítási darab egy 1,5 millió éves fegyverkészlet, melyet az emberek minden valószínűség szerint elefántok elejtésére használtak. De láthatók itt koponyák a világ legrégebbi családi temetőjéből, agyagtáblák Mezopotámiából, és 2700 éves pénzek azokról a területekről, melyek ma Törökországhoz tartoznak.

Az Izrael Múzeum fennállásának 50. évfordulóját ünnepli ezzel a kiállítással, amely a modern korral ér véget. A legutolsó bemutatott történelmi érték Albert Einstein kézirata, melyen a szerző a fizika tudományát forradalmasító relativitáselméletet vetette papírra a XX. század elején.

Holt-tengeri tekercsek

Első darabjait 1947-ben egy beduin kecskepásztor találta a Qumrán hegység egyik barlangjában. A későbbiekben - beduin sírrablók és hivatásos régészek egyaránt - további barlangokat fedeztek fel, összesen tizenegyet. Legnagyobb jelentősége a 4-es barlangban talált Ézsaiás tekercsnek van, amely 7,34 méter hosszú és jó állapotban maradt ránk. A leghosszabb tekercset templomtekercsnek hívják. Az alapjául szolgáló borjúbőr kikészítéséhez a Holt-tenger vízét használták, tehát helyi eredetű. A többi tekercs kevésbé volt ilyen szerencsés.

Összesen kb. 900 tekercs került elő. A tekercseket hosszúkás (60 cm magas) agyagkorsók őrizték, melyeket viasszal légmentesen lezártak, ez garantálta azt, hogy ilyen hosszú időn át fennmaradhattak. A tekercsek anyaga többségében pergamen illetve papirusz, ám az emberiség történelmében egyedülálló módon az egyik barlangban vörösréz tekercspárost is találtak. Sehol a világon nem volt erre példa még. Az írások nyelve nagyrészt héber, de néhány görög, illetve arámi nyelvűt tartalmaz, korban pedig a i. e. 2. század és az i. sz. 1. század között készültek. Forrás: Wikipedia

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.