Hihetetlen felfedezés: a fáraó átka új reményt hozhat a rákgyógyításban

Tutanhamon sírja
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 16. 16:32
Új felfedezést tettek a tudósok.

Tutanhamon sírjának átkát egy mérgező gomba okozhatta, amely a tudósok szerint akár a rák elleni küzdelemben is segíthet.

Tutanhamon fáraó, arany koporsó, ókori Egyiptom
Tutanhamon fáraó átka segíthet a rák gyógyításban / Fotó: JDzacovsky / Shutterstock 

A rák elleni küzdelemben segíthet Tutanhamon átka

Az Aspergillus flavus nevű halálos penész gyakran megtelepszik hosszú ideje lezárt sírokban, és légzési problémákat vagy allergiás reakciókat válthat ki az legyengült immunrendszerű embereknél. A tudósok úgy vélik, hogy részben ennek a gombának tulajdonítható több sírba belépő ember halála.

Az Aspergillus flavus képes évszázadokon át alvó állapotban maradni, majd újra aktiválódni, ha megzavarják. Ismert, hogy gabonaféléken nő, amelyeket gyakran sírtárgyként zártak le a sírokban - írja az Express.

Úgy vélik, hogy a penész halálos spórái a leukémia ellen is hatékonyak lehetnek, és remélik, hogy hamarosan elkezdhetik a vizsgálatokat, hogy embereken is használhassák.

A tanulmány során a tudósok egy tucat Aspergillus törzset vizsgáltak, hogy kiderítsék, termelnek esetleg olyan anyagokat, amelyeket gyógyszerként lehetne újrahasznosítani. Erős, rákellenes molekulákat fedeztek fel, amelyeket asperigimicinnek neveztek el. 

Amikor a kutatók egy, a méhek királyi tápjában (méhpempőben) található molekulát adtak hozzá, az asperigimicinek ugyanolyan hatékonyak lettek, mint a citarabin és a daunorubicin, évtizedek óta leukémia kezelésére használt gyógyszer. További vizsgálatok pedig kimutatták, hogy ezek a molekulák úgy fejtik ki hatásukat, hogy megakadályozzák a rákos sejtek osztódását.

A kutatócsoport azonban azt is megállapította, hogy ezek a rákellenes tulajdonságok kizárólag a leukémiánál hatékonyak, míg más daganatok (például emlő-, máj- vagy tüdőrák) esetén szinte semmilyen hatást nem mutatnak. Ennek ellenére a tudósok hasonló géncsoportokat találtak más gombafajokban is, ami arra utal, hogy még rengeteg, eddig fel nem fedezett gyógyszer lehet a gombák világában.

 

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.