Kapu Tibor visszatérése: ekkor ér földet a magyar űrhajós

Kapu Tibor
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 09. 15:06
Magyar idő szerint július 10-én, csütörtökön 14 órakor landolhat a Nemzetközi Űrállomásról visszatérő Ax-4 küldetés.

Több, mint kéthetes csúszás után június 25-én indult el a floridai Kennedy Űrközpontból az Axiom Mission 4 (Ax-4), melynek tagja volt a második magyar űrhajós is, Kapu Tibor.  A „Grace” névre keresztelt Crew Dragon kapszula alacsony Föld körüli pályára állt, majd sikeresen dokkolt a Nemzetközi Űrállomáshoz, így Kapu Tibor megkezdhette tudományos munkáját az űrben. 

Kapu Tibor visszatérése
Fotó: HUNOR - Magyar Űrhajós Program /   Facebook

Kapu Tibor visszatérése

A személyzet június 26-án dokkolt sikeresen, azóta pedig több mint 60 tudományos kísérletet végeztek el az ISS fedélzetén. A tervek szerint Kapu Tibor két hetet töltött volna az űrben. Ezek után július 10-én, magyar idő szerint délután 14 órakor (12:00 UTC) tér vissza a négyfős személyzet a Földre. A Crew Dragon hagyományosan az Atlanti-óceánon, Florida partjai közelében hajt végre ejtőernyős leszállást, amit a SpaceX hajós mentőcsapata biztosít.

A visszatérés előtt a kapszula lekapcsolódik az ISS-ről, majd egy precízen kalkulált fékezőmanőverrel lép be a Föld légkörébe. A hőpajzs ekkor több ezer fokos hőhatásnak lesz kitéve, amit az ejtőernyők nyitása és a vízre szállás követ. Ha minden a tervek szerint halad, Kapu Tibor magyar idő szerint délután háromnegyed három körül már biztonságban lesz a mentőhajón.

Bármi közbeszólhat

Bár a tervezett időpont adott, a visszatérés sosem automatikusan következik be. Három fő tényező is szerepet játszhat a dátum módosításában: az időjárás, a műszaki biztonság és a tudományos program kiterjesztése. 

  1. Először is, a Csendes-óceán időjárása döntő fontosságú. A Dragon kapszula ejtőernyős süllyedése és tengeri leszállása során az erős szél vagy magas hullámzás veszélyeztetheti az űrhajósok biztonságát. Ha ezek az adatok nem felelnek meg az előírásoknak, a NASA és az Axiom Space földi irányítása másik időpontra halaszthatja a visszatérést – akár egyetlen órával a leválás előtt is. 
  2. Másodszor, a műszaki állapot is kulcsszereplő: minden egyes indítás és leszállás előtt átfogó biztonsági ellenőrzés zajlik a kapszula minden rendszerén. Bármilyen rendellenesség – például az automatikus irányító rendszer hibája vagy kisebb szoftveres anomália – akár napokra is csúsztathatja a visszatérést. Korábban már volt példa hasonlóra, amikor egy oxigénszivárgás miatt kellett napokkal elhalasztani a küldetés indulását.
  3. A harmadik, kevésbé ismert tényező a kutatási program lezárása. Az Ax–4 küldetés egyik célja, hogy olyan orvosi, biológiai és technológiai kísérleteket hajtsanak végre, melyek kulcsfontosságúak lehetnek a jövőbeli Hold- és Mars-missziókhoz. Ilyen például a mikroalgák túlélőképességének vizsgálata, a csontritkulás modellezése súlytalanságban, vagy a mesterséges izomszövetek viselkedése.
    Ha ezek közül bármelyik fázisa elhúzódik, a földi tudóscsoportok kérhetik a küldetés meghosszabbítását akár több nappal is – amennyiben az ISS kapacitása és a Dragon ellátottsága ezt lehetővé teszi.
Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.