Megújult rendszerben várják a lakossági hulladékot a hulladékudvarok. A változás egyik fontos eleme, hogy a lakcímkártyánkkal az ország bármely hulladékudvarát használhatjuk. A hulladékgazdálkodásért felelős szolgáltató térképes keresőjén kikereshetjük a hozzánk legközelebb eső hulladékudvart. A weboldalon keresztül érdemes továbbá ellenőriznünk a kiválasztott hulladékudvar nyitva tartását és azt, hogy ott milyen hulladéktípusokat adhatunk le.
A hulladékudvarokra kiemelt szüksége van a magyar gazdaságnak. A telephelyekre bekerülő hulladék nagy része ugyanis újrahasznosítható, tehát érték. A hulladékudvarokból a beérkező hulladékot továbbszállítják, a válogatókban fajtánként további csoportokra bontják, szükség esetén tisztítják, majd az újrahasznosításhoz szükséges formában a hasznosítókba történő kiszállításig tárolják. Végül a hasznosítókban olyan alapanyagok, termékek készülnek belőlük, amelyeket ismét használhatnak a vállalatok és a lakosság.
De nézzük a részleteket! A hulladékudvarokon a háztartásokban keletkezett hulladékot adhatjuk le elkülönítve. A szolgáltatás ingyenes, kivétel a csak egyes hulladékudvarokban leadható építési-bontási hulladék a háztartásokban keletkező mennyiségi határ felett.
Hulladékleadás lépésről lépésre
• Mindenekelőtt a szolgáltató weboldalán és térképes keresőjén tájékozódjunk a kiválasztott létesítmény nyitvatartási idejéről.
• Ellenőrizzük a weboldalon azt is, hogy egy nap, vagy egy év alatt az adott hulladékfajtából mennyit adhatunk le!
• Vigyük magunkkal a lakcímkártyánkat, mert azt az érkezéskor be kell mutatnunk!
• Kényelmesebben adhatjuk le a hulladékot, ha azt már indulás előtt, előre szétválogattuk.
• Néhány hulladékot le is kell mérni a tárolóba helyezés előtt, ezt a személyzet érkezéskor jelzi.
• A hulladékot a kijelölt, megfelelő helyre – például konténerbe - kell rakni. Az eligazodásban segít a személyzet.
• A hulladékot nekünk magunknak kell beszállítanunk, lepakolunk, mérlegelnünk és a tárolóba juttatnunk. Ha úgy látjuk, hogy ezt egyedül nem tudjuk megoldani, akkor érkezzünk segítővel!
A hulladékudvarokra autóval is bevihetjük a hulladékot, mivel a létesítmények területén közlekedhetünk az üzemeltető által jelzett gépjármű kategóriákkal, és módon. Persze, csak biztonságosan: általában legfeljebb 5 kilométer/óra sebességgel, és a KRESZ szabályai szerint. Szintén a biztonságot szolgálja, hogy 18 éven aluliak csak felnőtt kíséretében léphetnek be a hulladékudvarba.
Néhány érdekesség, mit vihetünk a hulladékudvarra
Nem is gondolnánk, milyen sokfajta hulladékot adhatunk le a hulladékudvarokon. Egyedül faanyagból kilenc típusút, többek között a tömörfát, a forgácslapot vagy a lapra szerelt bútort. Hogy pontosan melyik hulladékudvaron, melyik típust és milyen mennyiségben, abban – mint szó volt róla – segít eligazodni a hulladékudvar weboldala, illetve a helyszínen a létesítmény személyzete.
Leadhatunk nagyon sokféle gumiabroncsot is. Mivel a hulladékudvarokat elsősorban a lakosságnak tartják fenn, a leadható abroncs átmérőjének felső határa 24 hüvelyk. Ebbe kényelmesen belefér minden személygépjármű-, motor- és kerékpár-kategória abroncsa.
Továbbá érdemes tudni, hogy ha a háztartásban keletkező lomhulladék hasznosítható részeit - például a fémet, műanyagot, fát - minél gondosabban, célzottan válogatjuk szét, annál nagyobb mennyiségben és minőségben tudjuk átadni a hulladékudvarnak, ezáltal hatékonyabban támogatva az újrahasznosítást.
Várja a hulladékudvarok többsége az üveghulladékot, a használt elemet és akkumulátort, a veszélyes hulladékot, vagy az elektromos berendezések sorát is. Nagyon sok helyen átveszik továbbá a papírt, a műanyagot és a textilhulladékot. Az utóbbi nemcsak ruhaneműt takar, hanem a háztartásban keletkező más hulladékot, például ágyneműt és függönyt is. A textilhulladékot célszerű nem egyesével, hanem például műanyag zacskóban a konténerbe dobni.
Sok helyen leadhatunk továbbá fűtőtestet, vegyes hulladékot, hungarocellt és fémet. A fémet is tartalmazó elektromos háztartási berendezéseket, eszközöket azonban külön kategóriában kezelik a hulladékudvarok.
A lakosság részéről tehát tájékozódást és figyelmet is igényel a hulladékok elkülönített gyűjtése és leadása, de megéri: az újrahasznosítás révén csökken az ipar eredeti forrásból származó alapanyagigénye, a környezetünk pedig tisztább, fenntarthatóbb lesz. Ez egyszerre egyéni és nemzeti érdek.
A cikk a MOHU támogatásával készült.
Hirdetés
Használd a MOHU térképes keresőjét, és találd meg a hozzád legközelebbi hulladékudvart! Egyszerű, gyors, környezetbarát megoldás a szelektív gyűjtéshez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.