A Hold Napját minden évben július 20-án tartják. 1969-ben ugyanis ezen a napon lépett először az égitest felszínére ember. A Holdra szállást ugyan élőben közvetítettek, és a mai napig elérhetőek a dokumentációi, mégis sokan úgy vélik nem történt meg. Mutatjuk mik a leggyakoribb érvek az elmélet mellett, és hogy miért gondolják sokan, hogy a bizonyítékok hamisak.
Az iskolában úgy tanuljuk, hogy az Apollo-11 legénysége, köztük a közismert Neil Armstrong és Edwin Aldrin 1969-ben az Amerikai Egyesült államok színeiben léptek elsőként a Hold felszínére. A meglehetősen sok, az interneten fellelhető képek, videók, egyéb dokumentációk ellenére sokan még is úgy gondolják, hogy ez az esemény nem történt, meg csak megrendezték mint egy filmet. A legtöbbekben a kételkedők közül épp ezek a képek és videók kelthettek fel kérdéseket.
2019-ben a National Geographic készített egy felmérést amiben azt vizsgálták, hogy mit gondolnak az emberek a Holdra szállásról. Magyarországon az emberek több mint 16 százaléka a válaszadók közül nem hisz benne, míg az USA-ban ez a szám csupán 10 százalék. A kutatásban és a közösségi médiában is a Holdra szállást övező leggyakrabban előforduló kérdések a következők:
Ezek a kérdések első hallásra, valóban elgondolkodtatóak lehetnek, azonban mindre van racionális magyarázat, csupán kicsit kutakodni kell a témában.
A zászló:
A NASA képgalériájában kutakodva rengeteg képet felfedezhetünk a zászlóról. Ha ezeket kicsit jobban szemügyre vesszük láthatjuk, hogy a zászló valójában vízszintesen ki van feszítve egyes képeken még ki is lóg a rúd a zászló sarkánál. A lobogás illúzióját a zászló kihelyezésénél való megmozdítás kelthette. A légüres térben ugyanis az ilyen rezgések sokáig is elhúzódhatnak.
A csillagok:
A csillagok a háttérben azért nem látszódnak, mert a fényképező expozíciós ideje az űrhajósokhoz és a világos holdfelszínhez lettek beállítva. A csillagok fénye túl halvány volt ahhoz, hogy a kamera rögzítse. Pont mikor egy okos telefon kamerája a holdra fókuszál egy éjszakai képnél, ott is előfordul, hogy nem látszanak a csillagok.
Miért nem mentünk vissza?
Erre a kérdésre az a leggyakrabban elfogadott válasz, hogy szimplán azért mert nincs miért. Túl sok pénzbe kerül, és nincs ott semmi, amit még meg lehet vizsgálni.
A sugárzás:
A NASA oldalán a gépekről is találhatunk információkat, amiket az Apollo-11 legénysége használt. Ezek dierkt nagyon egyszerűre csinálták, csak egy feladatra voltak képesek, vagy csak egy feladatra fókuszáltak egyszerre, pont azért hogy kibírja a sugárzást és ne csússzon be semmi hiba.
A technólógiai fejlettség:
A hidegháború, amely Oroszország és Amerika közt zajlott, nem csak fegyverkezési, de űrversenyt is szított. Ebben az időszakban a fejlődés első számú szempont volt és nem engedhették meg a lemaradást egyik oldalon sem. A technológia nem csak manapság, de akkoriban is elképesztő léptekben fejlődött. A már előbb említett egyszerűbb gépezetek pedig pont a hibák elkerülése érdekében születtek meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.