A Föld leggyorsabb főemlősei a Nyíregyházi Állatpark új lakói

kismajom
PUBLIKÁLÁS: 2024. április 03. 15:45

Négy fiatal hím huszármajom érkezett a Nyíregyházi Állatparkba. A 2020-ban és a 2021-ben született állatokat az Európai Fajmegőrzési Program keretében helyezték át egy lengyel állatkertből. A karanténidőszak leteltével a látogatók is megtekinthetik őket a külső kifutóban – közölte Révészné Petró Zsuzsa, a nyírségi állatpark zoológiai osztályvezetője hétfőn az MTI-vel.

A huszármajom átlagos testhossza 50-90 centiméter között mozog, a vékony farok körülbelül ugyanilyen hosszúságú Forrás: MTI/Balázs Attila

A cerkóffélék családjába tartozó állatok Nyugat- és Közép-Afrika szavannáin őshonosak, és elsősorban talajlakó életmódot élnek. Fajnevüket a hímek szájszegleténél lévő, némileg az emberi bajuszra hasonlító szőrzetről kapták.

Hosszú, megnyúlt végtagjaikkal és lekerekített, rövid ujjaikkal testfelépítésük a futáshoz alkalmazkodott, és ezt ki is használják: a huszármajmok a ragadozók támadásai ellen gyorsaságukkal védekeznek.

A huszármajmok gyümölcsöket, gyökereket, gumókat, ízeltlábúakat, tojásokat és kisemlősöket fogyasztanak Forrás: MTI/Balázs Attila

A fajt a Föld leggyorsabb főemlőseként tarják számon, három másodperc alatt tudnak felgyorsulni az óránkénti ötven kilométer per órás sebességre.

A természetben az erdőirtások és a vadászatuk miatt csökken az állományuk.

A fajra jellemző, hogy a fiatal hímek – akiknek nem jutott nőstényekből álló hárem – általában agglegénycsoportba tömörülnek, a Nyíregyházi Állatparkban is egy ilyen „majomsereg" tekinthető meg.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.