Tudományos szenzációt jelentett be a Schönbrunni Állatkert: az egyik akváriumukban élő garnélák egy eddig még nem beazonosított fajhoz tartoznak. A Heteromysis schoenbrunnensisnek elnevezett faj példányai valószínűleg húsz évvel ezelőtt, potyautasként érkeztek Bécsbe.
„A halak etetésekor vagy a medencék ellenőrzésekor évek óta gyakran látjuk ezeket az állatokat. A maximum 6,1 milliméteres rákfélék rendszerint rajokban tűnnek fel és alaposan elszaporodtak a zátony-akváriumban és a hozzá tartozó szűrőkben" – meséli Anton Weissenbacher, a Schönbrunni Állatkert zoológiai osztályvezetője.
Mivel a Tenger Házában 2019-ben már felfedeztek egy új garnélafajt, az állatkert felvette a kapcsolatot az ottani kollégákkal. A koronavírus-járvány miatti kijárási tilalom alatt aztán bőven jutott idő arra, hogy a Tenger Háza munkatársa aprólékosan tanulmányozza az állatokat. Testük minden apró részletét összehasonlította a 107 rokon hasadtlábú rákfajéval. A mikroszkóp alatt egyértelmű eltéréseket tapasztalt a testükön található sörték számában, hosszában és vastagságában.
A felfedezésük helye nyomán végül Heteromysis schoenbrunnensisnek nevezték el a fajt, amelynek példányai sokkal sárgábbak, mint a többi hasonló állat.
Nagy valószínűséggel az Indiai-csendes-óceáni térség trópusi vizeiben őshonosak, ahonnan húsz évvel ezelőtt, szikladarabok hasadékaiban, potyautasként érkeztek Bécsbe, amikor kialakították a zátony-akváriumot.
A Schönbrunni Állatkertben egyébként 2010-ben már felfedeztek egy új állatfajt. Az Esőerdőházban kutatók egy új borneói szárazföldi csigafaj példányaira bukkantak, amelyek az akkori igazgató-helyettes, Harald Schwammer után a Schwammeria elnevezést kapták - derül ki Bécs Város Külképviseleti Irodájának közleményéből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.