Néptáncoktató filmsorozatot indít gyerekeknek az OSZK

online
PUBLIKÁLÁS: 2020. március 25. 18:07

Nyolc tájegység jellegzetes táncait tanulhatják meg az otthon maradt gyerekek. Az Országos Széchényi Könyvtár közreműködésével, a táncok tanítását a legkiválóbb gyermekegyüttesek tagjai, a Szarvasi Gyermek Szólótánc fesztivál díjazottjai mutatják be. A Táncolj velünk! című gyermek néptáncoktató filmsorozat 1998 és 2008 között készült a nemzeti könyvtárban.

Az ország különböző tájegységeinek táncát tanulhatják meg online a gyerekek - illusztráció Forrás: Anita Huszti/Shutterstock

A filmekben a táncok mellett hangsúlyosak a népviseletek is, valamint megismerhetővé válik egy-egy tájegység alapvető történeti-néprajzi háttere is. A táncokat az Országos Széchényi Könyvtár YouTube-csatornáján teszik közzé 2020. március 27-től, minden pénteken.

A sorozat első két részében a Sárközbe kalauzolják a nézőket, aminek köszönhetően a cinegés, valamint a lassú és friss csárdás lépéseit tanulhatják meg. A cinege a tájegység egyik nevezetes tánca, amelyet másképpen háromugrósnak is hívnak, és jellemzően a mulatság befejező táncának számít. Gyakran szólóban járják, de közkedvelt volt a párban, vagy körben táncolt változat is, illetve az erre a vidékre jellemző, csillagalakban való összefogódzkodás.

A sárközi-dunamenti vidék sokszínű tánchagyományának legkedveltebb típusa a lassú és friss csárdás.

A sárközi falvak tánckultúrája páratlanul gazdag. Megtalálható itt a verbunk, amelyet kötetlen formában a táncrend elején jártak, a csárdás, amely a legutóbbi időkig a Sárköz legközkedveltebb tánctípusa volt, de szívesen táncolták az ugróst és a karikázót is. Itt a lehetőség, hogy most akár az egész család elsajátíthassa a lépéseket – olvasható az OSZK weboldalán.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.